Bostonský teriér

Bostonský teriér je živý a aktivní, vysoce inteligentní, také však přiměřeně ostrý a ušlechtilý. Je odvážný a sebevědomý, přitom však ne tvrdohlavý. Bostonský teriér má vynikající povahu a smýšlení, což z něho dělá nesrovnatelně příjemného společníka.

ANGLICKÝ NÁZEV: Boston Terrier

PŮVOD:
Bostonský teriér tvoří přechod mezi dogovitými psy a teriéry. Byl vyšlechtěn ve 2. polovině minulého století v USA. Jeho bezprostředními předchůdci byli z Evropy dovezení kříženci buldoků a bílí angličtí teriéři v roce 1865, vyšlechtěni pro psí zápasy. Připouští se i možnost křížení s bulteriéry, boxery, pitbulteriéry a jinými bojovnými psy. Zpočátku vzniklé plemeno označovali jako Americký bulteriér, dle přání chovatelů bulteriérů z jiných klubů jej však začali označovat jako Bostonského teriéra na počest města Bostonu, ve kterém se dnešní plemeno zakořenilo. Bostonský teriér je v USA oficiálně uznán FCI, AKC, UKC, CKC, KCGB, ANKC.

POPIS:
Bostonský teriér je malý, kompaktní, hladkosrstý pes, kvadratického tvaru, s krátkým nosem, a vydatného stavění těla.
Plemeno se většinou dělí do 3 tříd:

 1. lehký – do 6,8 kg
 2. střední – 6,5 až 9 kg
 3. těžký – 9 až 11,35 kg

Hlava je ve správném poměru k velikosti psa, s kvadratickou, nahoře plochou mozkovnou a krátkým, širokým a hlubokým čenichem, jehož délka nesmí přesáhnout třetinu délky lebky. Tělo je dosti krátké dobře stavěné, končetiny jsou silné, vzhledně nasměrované, ocas má krátký. Oči jsou velké a kulaté, tmavé, daleko od sebe, jejich výraz prozrazuje vysoký stupeň inteligence. Srst má krátkou, hladkou, lesklou a jemnou.
Bostonský teriér má délku nohy rovnou délce jeho těla, což mu dává pozoruhodně čtvercový vzhled. Je to statný pes, nesmí však vzhledem vypadat ani vytáhle ani hrubě.
Bostonský teriér působí celkové dojmem rozhodnosti, síly a aktivity. Jeho Chůze a pohyb jsou přitom lehké a půvabné.
Zbarvení je: žíhané s bílými odznaky, které musí být rovnoměrně rozděleny. Ideální je bílý čenich, bílá lysinka na hlavě, na krku a na hrudi, na hrudních končetinách a na spodku pánevních končetin. Dovoluje se i tygří s pravidelně roztroušenými bílými znaky, ale je možné vidět i s černým a bílým. Zbarvení někdy připomíná frak s náprsenkou a tím pádem pes vypadá velice elegantně. Ocas nízko nasazený, krátký, rovný nebo zakroucený

VÁHA:
lehký – do 6,5 kg; střední – 6,5 až 9 kg; těžký – 9 až 11,5 kg

SRST:
Krátká, hladká, lesklá a jemná.

CHARAKTER:
Bostonský teriér je živý a aktivní, vysoce inteligentní, také však přiměřeně ostrý a ušlechtilý. Je odvážný a sebevědomý, přitom však ne tvrdohlavý. Díky vrozené vysoké inteligenci se rychle učí a s jeho výchovou nebývají problémy. Za sebe i svého pána se vždy odhodlaně postaví. Je přátelský, věrný a poslušný, má rád hry a dobře se cítí mezi dětmi. Bostonský teriér má vynikající povahu a smýšlení, což z něho dělá nesrovnatelně příjemného společníka.

PÉČE:
Bostonský teriér má nenáročnou srst, která téměř vůbec nelíná. Je však náchylný na průvan a trpí častými záněty očí.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Bostonský teriér se průměrně dožívá 13 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec krys a společník.

VYUŽITÍ DNES:
Společník.

PLEMENO:
FCI IX. – Společenská plemena a toy
Sekce 11 – Malí molossian psi.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOS

1 komentář k “Bostonský teriér”

 1. Macikmar napsal:

  Bostonci jsou úžasní podívejte se na webísek naší bostonky cherry:
  http://www.cherryaja.webnode.cz
  nebo
  http://www.bostonkacherry.estranky.cz

Zanechat komentář