Norfolský teriér

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Norfolský teriér je odvážný pes, dobře snášející děti.

ANGLICKÝ NÁZEV: Norfolk Terrier

PŮVOD: Před více jak sty lety byli Norfolský teriér a Norvičský teriér jediným plemenem a nerozlišovali se. Tito psi byli po dlouhou dobu v módě u studentů Cambridge university, kterým je prodával chovatel Lopens. Již v této době se psi předváděli na výstavách. Sotva ale v roce 1932 Anglický klub chovatelů toto plemeno oficiálně přiznal, tak se v roce 1964 teriéři rozdělili na dvě plemena – norfolské a norvičské teriéry. Rozdílnost těchto psů spočívá v tom, že u norfolských teriérů jsou uši klopené a chrupavčité, zatímco u norvičského teriéra jsou stojaté. Ostatní znaky plemen se prakticky neliší. Plemeno bylo přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

POPIS: Norfolský teriér je silný, kompaktní a dobře rostlý pes, se silnými svaly a krátkým rovným hřbetem. Hlava malá, mezi ušima široká, s klínovitým čenichem, který je kratší než mozkovna. Oči malé, oválné, tmavé, bystrého výrazu. Uši klopené a dostatečně oddálené. Ocas postupně se zužující, co nejrovnější, nesený vzhůru.

VÝŠKA: V kohoutku je 25 až 26 cm.

VÁHA: V rozmezí 5 až 5,5 kg.

SRST: Srst tvrdá, drátovitá, přiléhající. Na krku bývá bohatší a delší. Přiznané zbarvení je rezavé, pšeničné, černo-tříslové.

CHARAKTER: Norfolský teriér méně neklidný než ostatní jeho příbuzní. Má velmi bystrou povahu a nic mu neujde. Povaha norfolského teriéra je dobrácká a odvážná. Rád a dobře hlídá. Na vše neznámé štěká. Musíme si dát pozor jen na jeho loveckou povahu. Seznamování například s kočkou by mělo být postupné a co nejdřív. S dětmi se snáší dobře. Norfolský teriér je odvážný pes – energický a průbojný.

PÉČE: Vyžaduje delší procházky.

PLEMENO: FCI III. – Teriéři. Sekce 2 – Malí teriéři.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : NFT

2 komentáře k “Norfolský teriér”

  1. Terka Vcelka napsal:

    Tak tohle je můj favorit 🙂 🙂 Toho bych chtěla 🙂 Kdopak ho chová?

  2. bady napsal:

    Máme doma nášho badyho….

Zanechat komentář