Sibiřský husky

Sibiřský husky je tažný pes, známý již od nejstarších dob. Je to věrný a vstřícný kamarád a rád si hraje s dětmi.

ANGLICKÝ NÁZEV: Siberian Husky, Arctic Husky

PŮVOD: Tažní psi, známí již od nejstarších dob, vyskytující se v různých oblastech. Stali se základem jednotlivých plemen severských psů. V severovýchodní Asii Čukčové chovali sibiřské tažné lajky, z nichž husky pocházejí. Jsou to silní, odolní tažní psi a vynikající pomocníci při lovu. V 19. století se husky dostali na Aljašku, kde sloužili jako základní dopravní prostředek. Za druhé světové války byli používáni pro pátrací a záchrannou službu. Oblíbené jsou také závody spřežení těchto psů.

POPIS: Jde o plemeno pracovních psů. Husky je pes střední velikosti, s krásnou stavbou těla a vynikající rychlostí pohybu. Tělesná konstituce je kompaktní. Kostra je pevná, svalstvo silně vyvinuté. Středně velká hlava má průměrně dlouhou čenichovou partii a nevýrazně vyznačený stop. Ocas je spuštěný, tvarem připomíná liščí chvost.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 53,5 až 60 cm. Fena má v kohoutku 50,5 až 56 cm.

VÁHA: U psů je váha v rozmezí 20,5 až 28 kg.
U fen je váha v rozmezí 15,5 až 23 kg.

SRST: Srst je hustá, bohatá, středně dlouhá, s měkkou podsadou, která během línání celá vypadává.

ZBARVENÍ: Libovolné, obvykle černé, šedé, červené, skvrnité, typická je maska světlé barvy.

CHARAKTER: Sibiřský husky je věrný a vstřícný kamarád, rád si hraje s dětmi. S člověkem se přátelí již od pradávna a vždy je ochotný mu při práci pomoci.

PÉČE: Nezbytně potřebuje velkou fyzickou zátěž.

PLEMENO: FCI V. – Špicové a primitivní typy. Sekce 1 – Severští tažní psi.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR: SH

Historie:
Husky pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy, kde ho vyšlechtili místní obyvatelé. Jeho posláním bylo táhnout saně a byl rovněž využíván k lovu. Jeho předkem je pravděpodobně lajka. Roku 1909 přivezli obchodníci s kožešinami na Aljašku několik původních sibiřských psů. Zde sklidili velký úspěch poté, co tito psi obsadili přední pozice v závodech psích spřežení. Jejich popularita pak nadále rostla. Plemeno bylo oficiálně uznáno roku 1930. Sibiřský husky byl také využíván v záchranných týmech během 2. světové války. Tento vytrvalý, silný a rychlý běžec je dnes velmi oblíben především v Kanadě a USA. V dnešní době se využívá na závody psích spřežení nebo jako psí kamarád v aktivních rodinách.

Povaha a využití:
Povaha sibiřského huskyho je milá a přátelská. Má rád lidi i děti. Je pozorný, důstojný a nezávislý. K lidem se chová vyloženě vlídně, nesmí projevovat žádnou formu agresivity. Zcela postrádá vlastnosti hlídacího psa, málokdy se projevuje štěkáním. Husky je od přírody lovec, jeho silný lovecký pud nelze odnaučit. Má skvěle zachované přirozené instinkty. Je samostatný a svobodomyslný. Protože je to smečkový pes, špatně snáší samotu. Využívá se v zápřahu. I bez tréninku je schopen táhnout saně, velí mu to jeho instinkt. Skvěle se uplatní při skijöringu, bikejöringu, dogtrekkingu či canicrossu. Velmi rád s vámi bude také běhat u kola. S huskym můžete dělat i aglility, flyball či frisbee.

Vzhled:
Sibiřský husky je středně velký pracovní pes, rychlý a lehkonohý. Projevuje se volným a elegantním pohybem. Má atletickou postavu a je menší a lehčí než většina ostatních tažných plemen. Postavu má kompaktní s vyváženými proporcemi. Výška psů se pohybuje v rozmezí 53,5 – 60 cm u psů a 50,5 – 56 cm u fen. Hmotnost se pohybuje u psů mezi 20,5 – 28 kg a u fen mezi 15,5 – 23 kg. Srst má hustou a dvojitou, středně dlouhou. Jsou povoleny všechny barvy. Kresby na hlavě jsou pro plemeno charakteristické. Jeho srst udržuje tělesnou teplotu i v mrazech. Oči mohou být hnědé nebo modré, přípustné je i každé oko jiné barvy nebo oči skvrnité.

Péče:
Sibiřský husky je plemeno, které se hodí pouze pro aktivní lidi. Potřebuje velké množství pohybu. Pravidelná fyzická zátěž je pro něj nezbytná. Nejspokojenější je při saňovém sportu. Výchova huskyho je poměrně náročná. Jeho pán musí být trpělivý a důsledný. S výchovou se musí začít včas a musí být systematická a velmi důsledná. Fyzické tresty na huskyho nikdy nezkoušejte, musíte ho naopak odměňovat a umět ho správně motivovat. Dokonalé poslušnosti ale většinou nelze dosáhnout. Husky se nehodí do měst. Ideální je pro něj celoroční pobyt venku. Pokud se mu ale poskytne dostatečné velké množství pohybu, může se chovat i v bytě. Pro správný vývoj pokytněte huskymu kvalitní krmivo. Srst huskyho nevyžaduje zvláštní péči. Jen v době línání je nutné ho častěji kartáčovat. Sibiřský husky se řadí mezi vitální a zdravá plemena.

18 komentářů k “Sibiřský husky”

  1. […] které můžeme používat i v lehkém zápřahu. Mimo tradičních severských plemen, jako je husky a malamut, se kupříkladu hodí i některá lovecká plemena. Povaha takového psa by měla být […]

  2. simona napsal:

    to je moc a moc heské

  3. B Nemeskalova napsal:

    chtěla bych štěně ale kde ho vzít ??

  4. LUCIETA31 napsal:

    je to překrásné !

  5. LUCIETA31 napsal:

    je to překrásné !

  6. Monča napsal:

    Pěkný a stučný popis, chystáme se koupit také štěňátko 🙂

  7. Monča napsal:

    Pěkný a stučný popis, chystáme se koupit také štěňátko 🙂

  8. Kristyna napsal:

    je naprosto úžasný !

  9. Riom napsal:

    je, ale každý kdo ho chce by si měl rozmyslet jestli má pro něj dost času

  10. Žaneta napsal:

    Sibiřský husky,je ten nejmilejší a nejhodnější pes co znám…Mám doma 2 fenky a za nic na světě bych je nevyměnila…

  11. patrik napsal:

    su ti psi tak pěkni

  12. Andrea Jelínková napsal:

    Ahojky,nevíte o někom kdo prodává štěňátka SIBIŘSKÉHO HUSKY s PP i bez…

  13. Martin napsal:

    Zdravíme, uvažujeme o koupi štěňátka husky, ale všude se dočítáme, že jsou sice přátelští, ale trochu trvdohlaví na výchovu, hrabou apod. Máme dům s velkou zahradou, určitě bychom se mu dostatečně věnovali a snažili se ho vychovat, ale samozřejmě přes den chodíme do práce a máme strach, aby nám ze zahrady něco zbylo.Pokud máte zkušenosti, můžete nám někdo prosím poradit?:-)
    Díky Martin

  14. Filip napsal:

    Rad bych si koupil stenatko, ale nevim zda by mu vyhovovalo byt v Dubaji. Co myslite? Aby mu nevadilo ze je tu vetsi teplo a to skoro 8mesicu

  15. stanik napsal:

    proč všichni píšou jak jak musej husky běhat mám uš za sebou dvě feny v paneláku stačilo je do 3 let vyběhat a pak to byly gaučáci jak víno fakt je problém línání ale jinak je to pes co neštěká neotravuje sousedy ,,a vychovné plácnutí taky nebyl problém nebála se ani jiné problémy nebyli zatochodila u nohy ,,neutíkala,,sedla lehla dávala tlatpku a v žebrání je neodolatelná jen do postele není vyhazuje pánička na zem ,a ktomu bití představte si laponce jak běží s piškotem před spřežením aby hezky běželi ,,myslím že jsou většinou poháněni bičem připustme sito že je to také výchova.

  16. helena napsal:

    meli jsme 5 husek,syn zavodil,bohuzel pak prestal tak jsme mlade psy prodali a 2 nejstarsi jsme si nechali na doziti bohuzel uz nejsou mezi nami, nikdy jsme je necvicili ale i tak prisli na zavolani ,pekne chodili na voditku. Nyni mame od stenatka husko, jsou ji uz dva roky, bydli na zahrade, kde ma velky kotec/chodi tam jen na noc /s manzelem chodi 2x denne vzdy asi hodinu na prochazku , ale i tak hleda zabavu na zahrade ,vyhrabava nasazene kvetiny, okusuje stromky , ale je to prece nas milacek.Jinak je poslusna,pekne chodi na voditku,umi sedni, k noze,na pistalku se vrati, je dobrym hlidacem vzdy hlasi cizi osobu, ale jestli je nekdo castym hostom uz ho vita. Davejte si ale pozor!! v pripade ze se ji podari utect stava se lovcem !! a pak vas cekaji neprijemnosti. Doma se i jako stene chovala vzdy jako slecna,nic neznicila ani zadna louzicka nas nikdy neprekvapila, prece si nebude delat doma neporadek.Rada se prijde pomazlit i do postele, ale nevydrzi dlouho doma tahne ji to ven.

  17. Erik Wolf Vávra napsal:

    ludia, ja mám dilemu, mne sa páčia husky aj akita, nejaké názory? mal som iba staforda….z akitu ani s husky nemám skúsenosti….ale na psa by som mal čas kolko len chcem

Zanechat komentář