Papilon

Papilon je vitální, stále dobře naladěný, pohodový pejsek, kterého dokáže zvládnout i začátečník. Je půvabný a elegantní, sebevědomý a hrdý. Živý, temperamentní, pohybuje se rychle, lehce a obratně. Je to spíše individualista než smečkový pes. Nehodí se pro lidi, kteří tráví většinu dne mimo domu, ale ani pro jedince příliš tvrdé, panovačné a citově uzavřené. Je to pes zrozený pro lásku. Poskytuje ji v míře vrchovaté a jeho majitel by mu měl oplácet stejně.

Anglický název plemena: Papillon, Continental Toy Spaniel

Krajina původu: Francie, Belgie.

Doba vzniku: Středověk.

Původní využití: Společník.

Využití dnes: Společník.

Průměrná délka života: 13 – 15 let.

Hmotnost: 1,5 – 5 kg.

Výška v kohoutku: 20 – 28 cm.

Plemeno: FCI IX. – Společenská plemena a toy. Sekce 9 – Kontinentální Toy španělé. Bez pracovní zkoušky.

Oficiální zkratka v ČR: PAP

Číslo standardu: 77/ 06. 04. 1998 (Velká Británie)

Historie: Dávná historie tohoto plemene není přesně známa, je však možné, že je nejstarším evropským plemenem. Přesnější záznamy o těchto psech existují až od poloviny 16. století, je ale pravděpodobné, že byl oblíbeným společníkem šlechtických dam na španělských dvorech již ve 12. století. V 14. a 15. století již zřejmě byly rozšířeni téměř po všech šlechtických sídlech Evropy. Tohoto psa vlastnila i císařovna Marie Terezie a její dcera Marie Antoinetta, jeho ctitelem byl i francouzský král Jiří III. nebo Madame De Pompadour. V 17. století bylo toto plemen neobyčejně populární a mnozí známí umělci, jako např. Rubens, Van Gogh nebo Tizian jej zvěčňovali na svých plátnech. Pro svou oblibu u šlechty byl během francouzské revoluce tento pes téměř vyhuben. Do této doby se jednalo o původní formu, dnes známou pod jménem phalene, v 19. století byl vyšlechtěn papilon, který se liší pouze postavením uší. Dnes papilon, díky svému atraktivnímu vzhledu, v oblibě předběhl původního phalene.

Typy: Dvě variety tohoto plemene – papilon a phalene, se od sebe liší pouze postavením uší. Stavba těla, srst, zbarvení srsti i povahové vlastnosti jsou u obou těchto variet stejné. U nás se vyskytuje pouze forma papilon, a ani ta není v naší zemi příliš rozšířena. Variantu phalene u nás prakticky nenajdete.

Celkový vzhled: Tento elegantní pejsek má krátkou hlavu se štíhlým, rovným čenichem, malým, černým nosem a velkými, tmavýma očima mandlového tvaru. Uši jsou tenké a pevné. U varianty phalene, jsou uši nasazené vysoko, jsou převislé a pokryté dlouhou, jemnou srstí. Papilon má uši nasazené také vysoko, ale jsou vztyčené. Boltce nesmí být zakončeny ostrou špičkou. Vnitřní strana ucha je pokryta jemně zvlněnou srstí, vnější strana je porostlá velmi dlouhou srstí, která tvoří závoj přečnívající přes okraj ucha a propůjčuje jim vzhled motýlích křídel. Tělo je delší než vyšší, s hlubokým hrudníkem a pevnými bedry. Ocas je nasazený vysoko, je porostlý dlouhou srstí a je nesen nad hřbetem.

Srst a barva srsti: Srst je bez podsady, je bohatá, jemná a lesklá. Na hlavě, obličeji a přední straně končetin je srst krátká, na těle je střední délky, prodlužuje se na krku, a na uších, ocase a zadní straně končetin je dlouhá. Někteří psi v dobré kondici mají srst na kohoutku dlouhou 7,5 cm a na ocase proužky dlouhé 15 cm. Na nohách jsou povinné „závěsy“. Přípustné je jakékoli zbarvení srsti na bílém podkladě.

Péče: Údržba jeho dlouhé srsti není příliš náročná. Papilona stačí česat 1 – 2x týdně, pokud právě nelíná. Psa koupejte dle potřeby, ne však častěji než jednou za měsíc, v zimních měsících by se pes neměl koupat vůbec. Srst těchto pejsků není třeba nijak upravovat střihem. Pravidelnou péči je také třeba věnovat uším, zubům a drápkům a každodenní péči také očím, které často slzí, proto je po každé procházce otřete oční vodou a vysušte.

Povaha: Papilon je ideální společenský pes, který je velice vázán na své pány. Má živou, zvídavou povahu, je citlivý, mazlivý a špatně snáší samotu. Dobře se snáší s dětmi i dalšími psy. Má veselou a hravou povahu, rychle si získá lásku všech okolo. Papilon je přizpůsobivý pes, vyhovovat může jak aktivnímu majiteli, tak seniorovi. Má rád pohyb, ale rád si i zalenoší.

Vztah k dětem: Tyto pejsky bývají výbornými společníky při hrách větším dětem. Malé děti by mu při svých bouřlivých hrách mohly nechtěně ublížit.

Výchova: Papilon je velmi inteligentní, učenlivý a snadno cvičitelný. Je jemný a sebevědomý, nemá proto rád hrubé zacházení a zbytečnou přísnost. Velice dobře reaguje na pozitivní podněty. Výchovu zvládne snadno i začátečník, který nemá se psy žádné zkušenosti.

Držení: Je vhodný pouze pro držení v bytě.

Pracovní využití: Papilon i phalene jsou typičtí společníci a domácí mazlíčci, nelze je nijak pracovně využívat.

Hlídací využití: Tento pejsek vám každou návštěvu spolehlivě ohlásí, pro svou trpasličí velikost jej však nelze považovat za skutečného hlídacího psa.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Tento pejsek miluje pohyb a svému pánovi bude vděčný za každou procházku. Miluje také různé hry, například hry s míčem, je vhodný i pro výcvik miniagility.

Kynologie: Agility, canisterapii.

Nejčastější nemoci: Paradentóza, luxace pately, progresivní atrofie sítnice.

Zvláštnosti plemene: Zbytečně neštěká, nekouše a vzhledem k tomu, že po generace vyrůstal v luxusním prostředí paláců, umí se dodnes pohybovat elegantně a neničí nic kolem sebe. S ohledem na problémy při rozmnožování stále patří mezí vzácnější plemena. Ve vrhu se objevují v průměru dvě štěňata, a poměrně často dochází k jejich úhynu z neznámých příčin. Některým fenkám úplně chybí mateřský instinkt. U nás je toto plemeno málo známé a lidé si jej často pletou např. s kříženci čivavy a špice.

Příprava na výstavu: Psa je na výstavu nutné začít připravovat již ve štěněčím věku. Je třeba navyknout jej na kontrolu zubů, nacvičit s ním výstavní postoj a samozřejmostí by měla být i klidná chůze na vodítku vedle levé noze. Výstavní postoj nacvičujeme na stole, protože na stole většinou probíhá i posuzování psa. Tohoto psa je dobré vykoupat asi týden před výstavou, den před výstavou je nutné pouze mýdlem umýt nohy a velmi opatrně závoje na uších. Použijte kvalitní šampon s přídavkem norkového oleje a kondicionér.

Rady a doporučení: Špatně snáší delší nepřítomnost svých lidí, žádá si neustávající kontakt. Chov často přináší problémy, měly by se mu věnovat pouze zkušení chovatelé. 

Výživa štěněte: Rostoucí pes potřebuje stravu co nejvyšší kvality. Granulované krmivo by nemělo u tohoto plemene být jediným krmivem. U štěněte je dobré granule použít jako jednu z krmných dávek, přičemž jiné krmné dávky obsahují maso, zeleninu, vločky nebo těstoviny, mléčné výrobky, ovoce a podobně.

Výživa dospělého psa: U dospělého psa lze použít kvalitní granulované krmivo jako jednu ze dvou denních krmných dávek. V tomto případě jsou granule cenným zdrojem vyvážené stravy se všemi vitamíny a minerálními látkami.

Výživa starého psa: V tomto období je třeba změnit energeticky vydatnou stravu za stravu méně výživnou, která bude mít snížený obsah bílkovin. Suchá krmiva pro psy senioři, které se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách jsou lehce stravitelné a plně uspokojí potřeby psa ve vyšším věku.

1 komentář k “Papilon”

  1. Léta jsem se věnovala služební kynologii. Troufám si říct, že si s pejsky rozumím. Doma s náma bydlí ragdoll, mám zájem o štěně papillona a proto se chci zeptat, zda je předpoklad mirumilovného soužití těchto mazlíčků. Podotýkám, že kočička je na psy zvyklá.

  2. […] Papillon – miluje procházky, ale déšť v oblibě nemá a je třeba to respektovat – chybí mu totiž podsada. Je mazlivý, jemný a přítulný, snadno se přizpůsobuje. […]

Zanechat komentář