Shih-tzu

Shih-tzu je okouzlující, inteligentní a veselý pejsek. Je živý, hravý a jásavý, silně připoutaný ke svému pánovi.

ANGLICKÝ NÁZEV: angl.: Shih-Tzu, Shi-Tzu; čes.: Ši – tzu, Shi-Tzu, Shih-Tzu

PŮVOD: Shih-tzu je plemenem známým již ze 17. století z Číny, kde bývali respektováni jako trpasličí typ tibetského teriéra. Číňané věnovali velkou pozornost zkrácení lícové (obličejové) části a pro dosažení takového typu křížili Ši-tzu s miniaturními psíky. Pro svoji miniaturnost a neobvyklost se stali nejoblíbenějšími psíky císařů. Vývoz Ši-tzu z Číny byl zakázán až do smrti císařovny Sysi v roce 1908. Ve Velké Británii představili Ši-tzu pouze v roce 1931 a v roce 1940 bylo vyhlášeno jako samostatné plemeno. V USA byli přestavení v roce 1938 a 1. září 1969 byli oficiálně připuštěni na výstavu.

POPIS: Shih-tzu je plemenem malých společenských psů z Číny. Je to malý, statný, hojně osrstěný pes, se zřetelně domýšlivým držením těla a tváří jako chryzantéma. Je to inteligentní a aktivní pes, s živým a bystrým výrazem. Je přátelský a nezávislý. Hlava je široká a kulatá, s delším rozpětím mezi očima a s jasně zřetelným stopem. Je charakteristická dlouhou srstí, spadající přes oči. Zřetelný vous, kníry a srst, vyrůstající na nose nahoru, dávají hlavě vizuální vzhled chryzantémy. Nos je černý nebo v barvě jater, s široce otevřeným chřípím. Vrchol nosu by měl být v jedné linii s dolním očním víčkem. Čenich je široký, čtvercový a krátký, není vrásčitý, ani scvrklý. Od konce ke konečku měří 2,5 cm. Ši-tzu má širokou, mírně vystouplou čelist. Oči jsou velké, tmavé a kulaté, jsou dobře posazené, ale nevyčnívají. Mají velmi teplý výraz a neukazují oční bělmo. Uši jsou velké, dlouhé a zavěšené. Krk je velikostí i délkou úměrný a hezky klenutý. Přiměřená délka působí pyšné držení hlavy. Tělo je od kohoutku po záď delší než jeho výška v kohoutku. Hruď má širokou a hlubokou. Ocas je vysoko posazený, silně opeřený, nesený vesele a přehozený přes záda. Chůze i pohyb jsou plynulé a poněkud domýšlivé. Ši-tzu mají jedinečně krásný vzhled, a jsou si vědomi jeho unikátnosti, mají hrdou a nezávislou povahu.

VÝŠKA: Výška v kohoutku Shi-tzu nepřesahuje 26, 7 cm. Typové a plemenné charakteristiky nejvyšší důležitosti nejsou za žádných okolností obětovány samotné velikosti pejska.

VÁHA: Shi-tzu váží v rozmezí 4,5 až 8,1 kg.
Ideální váha je 4,5 až 7,3 kg.

SRST: Ši-tzu má dlouhou a hustou srst, s dobrým podsrstím, která není kadeřavá. Pouze nepatrně zvlněná srst je povolená. Často se doporučuje dlouhou srst na hlavě svazovat do gumičky. Zbarvení srsti může být libovolné, avšak vysoce se hodnotí bílý koneček ocasu a bílá drážka na čele. Čumák musí být stejný.

CHARAKTER: Ši-tzu je okouzlující, inteligentní a veselý pejsek, živý, hravý a jásavý, silně připoutaný ke svému pánovi. Zbožňuje návštěvy a společnost lidí, které zná. Se všemi členy rodiny i s ostatními zvířaty žije v naprostém souladu. Pro milovníky malých psů je skvělým společníkem.

PÉČE: Ši-tzu má srst, která je na péči dosti náročná, vyžaduje rozčesávání každý den, jinak brzy zplstnatí. Dlouhou srst na hlavě se doporučuje svazovat gumičkou, jinak Ši-tzu bolí oči. Má je velmi citlivé, musíme je tedy pravidelně prohlížet a prokapávat speciálním roztokem. Kontrolujte ouška i čumáček a pravidelně je čistěte. Pokud nemáte dostatek času na vcelku náročnou úpravu a péči o Ši-tzu, zvolte raději jinou rasu pejska.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: Ši-tzu se průměrně dožívá 13 až 14 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Hlídací pes.

VYUŽITÍ DNES: Společník.

PLEMENO: FCI IX. – Společenská plemena a toy. Sekce 5 – Tibetská plemena. Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR: SHI

ČÍSLO STANDARDU: 208/ 20. 04. 1998 (Velká Británie)

15 komentářů k “Shih-tzu”

 1. Lenka napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli jsou ši-tzu vzteklý.Máme doma štěnátko a vše kouše,hodně štěká,vrčí,vyroste z toho?

  • Podracky Lukas napsal:

   To sa nedá asi povedať, ja mám šitzu a je uplne kludný ani nešteká taký pohoďák ale zas poznám aj nervákov 🙂

  • Vendulisecek napsal:

   chci se zeptat jsou ustekany chci si ho poridit dekuju

   • Mesicnililie napsal:

    Máme doma 3 letého pejska a štěká jen když si s ním někdo hraje a provokuje ho jeho hračkou jinak neštěká.Ani na ulici když je za plotem nějaký pes a štěká tak se k němu nepřidá.Očuchá a jde dál bez štěkání.Takže můžu doporučit jako neštěkajícího pejska.Jinou rasu bych už ani nechtěla

   • Anna napsal:

    Zdravím, máme půlroční fenku a ta je teda ustekana fest, dřív tím davala najevo ze chce jít ven curat, poslední dobou si ale vystekava všechno, az je to občas otravny ale aspoň víme kdy co chce, jak si to kdo udělá takový to ma no hold 🙂 jinak je skvělá, jeden z mala ras, který je tak věrný svým pánům a umí tak poslouchat i po pul roce co ji máme 🙂

    • Anna napsal:

     Jo a ještě k tem ostatním psům, stéká vždy, at už je to pes venku nebo slyší ve filmu někoho stékat, vždycky se musí přidat, je hold ukecana , baba no

  • Zvolaska napsal:

   No to nevím ??Mám třetího shih tzu a tento je divoký a dominantní.Vštšinou se odnaučí do dvou let dělat neplechu.Našemu je rok,tak ještě uvidíme??

  • dobrý den máme tu samou rasu budou mu 3 měsíce a je také vzteklý,kouše štěká

 2. Zdenasindelarova napsal:

  nikde se nemůžu dopátrat jestli se můžou stříhat i když jsem si jí pořídily tak mi původní majitel říkal že můžu, ale nevím, poraďte prosím děkuji

  • terezie napsal:

   Dobrý den. Máme pejska shihtzu strihame ho jednou za tři měsíce.. je to úplně normální…. poprvé k účel stekal a na říkal ale ted drží a můžeme tam s nim byt. Vše nashledanou.

 3. ada napsal:

  chtěla bych si pořídit toto plemeno mohli by jste mi prosím přiblížit jeho povahu a zkušenosti s ním?

  • terezie napsal:

   Dobrý den. Máme toto plemeno Kloučka ferdu….není moc mazlivy ale fenky jsou mazlive az moc. Klouci se přijdou pomazlit jen když maji náladu. Našemu je 7mesicu a je úžasný rozhodne doporučují… hlavně k dětem.rad si hraje .. venku skvěle poslechnete ale vyhrabává durky….. můžete ho MIT navolno ale hned přibehne musí ale vědět kdy jste na něj hodný a kdy kricite.. jinak nemá respekt.. zatim

 4. ivanka napsal:

  ja by som mala zaujem o takeho naj mi niekto ponukne na email ivankamesarosova@centrum.sk

Zanechat komentář