Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je inteligentní, důstojný a k cizincům rezervovaný pes, bez známky agrese či plachosti. Ke svému pánovi velice lne a je věrný. Rhodéský ridgeback je také velmi klidný, poslušný, někdy však poněkud líný.

ANGLICKÝ NÁZEV: Rhodesian Ridgeback

PŮVOD: Rhodéský ridgeback je v mnoha částech světa dodnes užíván jako lovecký pes, zvláště ceněný však je jako hlídací pes a rodinný mazlíček.
Rhodéský ridgeback je v současné době jediným uznaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky. Místo jeho původu může být vystopované ke Kapské kolonii v jižní Africe, kde psi byli kříženi se psy raných průkopníků a s polo-ochočenými místními psy, Hotentotskými honiči. Lovil hlavně ve skupinách 2 nebo 3 psů a hlavním úkolem Rhodéského ridgebacka a Lionského psa byl především lov, a to obzvláště lvů, kterého s velkou čilostí drželi „v úzkých“, dokud samotný lovec nepřišel. Původní standard, který byl sepsaný panem R. F. Barnesem, v Bulawayo, v Rhodesii, v roce 1922, byl založený podle Dalmatina, a byl schválený jihoafrickým Kennel Clubem v roce 1926

POPIS: Rhodéský ridgeback by měl reprezentovat dobře vyvážený vzhled. Je to silný, svalnatý, hbitý a aktivní pes, v liniích souměrný, schopný ohromné výdrže a velké dávky rychlosti. Jeho důraz je kladen na čilost a eleganci, zdraví, bez tendence k masivnosti. Zvláštností plemene je hřeben na zádech, který je zformován chlupy vyrůstajícími v opačném směru, než zbytek srsti. Tento hřeben je „erbem“ plemene. Průměrná šířka hřebenu je 5 cm. Lebku má tento pejsek plochou, mezi ušima širokou, hlava by měla být při odpočinku bez vrásek, stop by měl být dobře definovaný, a ne v jedné přímce od nosu k týlu. Nos by měl být černý nebo hnědý. Černý nos by měl být doprovázený tmavýma očima, hnědý nos jantarovýma očima. Čenich má dlouhý, hluboký a silný. Rty jsou čisté a dobře přiléhající. Oči by měly být dobře oddělené, okrouhlé, jasné a jiskřivé, s inteligentním výrazem, jejich zbarvení je s barvou srstí harmonické. Uši by měly být vysoko posazené, středně velké, v základu dosti široké, postupně se k zakulacenému bodu zužují, měly by být svěšené blízko u hlavy. Krk má Rhodesáček dost dlouhý a silný. Záda jsou silná a bedra mírně klenutá. Hruď by neměla být příliš široká, ale velmi prostorná a hluboká a dosahovat k loktům, přední část hrudi by měla být při pohledu ze strany dobře viditelná. Žebra nikdy nemá kulatá. Ocas je u kořene silný, směrem ke konci se zužuje, není hrubý, měl by být mírně delší, neměl by být připojený příliš vysoko, ani příliš nízko, je nošený v nepatrném zatočení směrem nahoru, nikdy však zkroucený. Přední končetiny jsou dokonale rovné, silné, mají dobrou kostní strukturu a lokty blízko u těla, při pohledu ze strany by končetiny měly být širší, než při pohledu zepředu. Ramena má skloněná, čistá a svalnatá. Zadní končetiny jsou silnější, zadeček dobře ohraničený. Tlapky jsou kompaktní a okrouhlé, s dobře klenutými, tuhými prsty a tuhými a pružnými polštářky. Chůze i pohyb jsou volné a aktivní, končetiny se pohybují přímo vpřed.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 63 až 69 cm.
Fena má v kohoutku 61 až 66 cm.

VÁHA: Pes průměrně váží 36,5 kg. Fena průměrně váží 32 kg.

SRST: Rhodéský ridgeback má krátkou, hustou a hladkou srst, na pohled je lesklá, není hedvábná, ani zvlněná. Zbarvení je od světle pšeničného k červeně pšeničnému. Trocha zbarvení na hrudi a prstech je přípustné, ale příliš bílého zbarvení na hrudi, prstech, na břiše a nad prsty je nevhodné. Tmavý čenich a uši jsou povolené. Nadměrné množství černých chlupů na srsti je vysoce nepřijatelné.

CHARAKTER: Rhodéský ridgeback je inteligentní, důstojný a k cizincům rezervovaný pes, bez známky agrese či plachosti. Ke svému pánovi velice lne a je věrný.
Rhodéský ridgeback je také velmi klidný, poslušný, někdy však poněkud líný. Zřídkakdy štěká, má rád děti a je oddaný. Ochrání vás i váš majetek. Jakmile tento urostlý, poněkud flegmatický pes něco zvětří, v mžiku se změní v letící střelu. Hodí se k hlídací a strážní službě.

PÉČE:
Tohleto plemínko je hodně náročný na pohyb, takže doporučuju jen pokud máte super velkou zahradu, nebo hodně času na procházky s ním. PRŮMĚRNÁ

DÉLKA ŽIVOTA: Rhodéský ridgeback se průměrně dožívá 12 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Lovecký pes.

VYUŽITÍ DNES: Služební pes a společník.

PLEMENO: FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 3 – Honiči – příbuzná plemena.
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : RR

ČÍSLO STANDARDU: 146/ 10. 12. 1996 (Velká Británie)

13 komentářů k “Rhodéský ridgeback”

 1. Anna Flaumova napsal:

  Miluju je.Pes mích snů

  • Tanina6666 napsal:

   jo jsou úžasný,jednoho mám doma je to mazlík a dotykáč neustále aspoň kouskem tlapy nebo čumákem se musí dotýkat a je v sedmém nebi,miluje děti všecky i ty co přídou jen nanávštěvu je s nima šťastnej .

 2. Houlis napsal:

  je moc pěkný, krasavec

 3. Vojtazahradnik napsal:

  ridgeback je nejlepsi pes na svete miluju ho

 4. Venda napsal:

  je to úžasný plemeno,,, je trošku větší do bytu, ale naprosto milující, věrnej a oddanej,,, neměnil bych ;o))

  • Dolcekafee napsal:

   Dobry den chtela jsem se zeptat,neni zadny problem pro pejska tak welkeho typu kdyz je w byte?Dekuji

 5. pes na vodítku napsal:

  ja se v tomhle oboru taki vyznam

 6. Martinek Kascak napsal:

  mam ho doma je do mazel rad si hraje a válíse mame 2 radi se mazly

 7. Martinek Kascak napsal:

  je to krasavec

 8. Hana napsal:

  Je krásný, ale dneska zamával s hladkým foxterierem, kterého znal od svého štěněčího věku ??!! Tři tržné rány ! tak bacha na tohodle miláčka !

 9. Katka Nova napsal:

  mam ridgebacka s boxerem a tak jestli ho nekdo ma tak prosim info

 10. Katka napsal:

  Dostala jsem RR jako Vánoční dárek od manžela,a dojal mě k slzám je to náš mazel a k dětem je úžasný 🙂

 11. Luděk Ráž napsal:

  Máme ho 10 let a je úžasný. Né že by se lecos nedalo vytknout, ale je to i náší chybou. Je to totální závyslák, který trpí když ho necháme samotného doma. Je velmi kontaktní a musí stále ležet u jednoho z nás. Jezdíme po automobilových srazech a tak je to veký ,ale bezproblémový cestovatel. V kontaktu s lidmi naprosto bezproblémový. S ostatními psi je to problém. Malé plemena přechází, ale s rovnoceným soupeřem se serve. Jinak je to lovec a v přírodě to dá patřičně najevo. Zajíci a srnčí je jeho oblíbená kratochvíle.

Zanechat komentář