Belgický ovčák – Tervueren

Všestranný pracovní pes, známý již ze středověku. V poslední době je toto plemeno používáno k pátracím akcím.

ANGLICKÝ NÁZEV: Chien de Berger Belge – Tervueren

PŮVOD:
Tervueren je jako varieta belgického ovčáka známý od středověku. Jako plemeno vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Na konci druhé světové války se tervueren vyskytl na pokraji vyhynutí, ale úsilím nadšenců bylo plemeno zachráněno. V poslední době je používán k hledání drog.

POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Pes s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé. Vztyčené uši dodávají ostražitý vzhled. Tmavá srst na obličeji je mnohem kratší než jinde na těle.

VÝŠKA: 56 – 66 cm v kohoutku.

VÁHA: 27,5 – 28,5 kg.

SRST:
Srst středně drsná, podsada dobře vyvinutá. Krk je ozdoben límcem z dlouhých pesíků, kryje jemnou hustou podsadu šedé barvy. Na zadní straně nohou jsou třásně. Pejsci zpravidla mají delší srst než fenky.
Zbarvení: přípustné jsou všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Charakteristickou zvláštností tohoto plemene je, že světlé chlupy mají černé zakončení.

CHARAKTER: Všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu.

PÉČE: Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

PLEMENO:
FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR: BOT

4 komentáře k “Belgický ovčák – Tervueren”

 1. Jitka napsal:

  Proč máte u informacích o tervuerenovi obrázek malinoise???

 2. admin napsal:

  Děkujeme za připomínku.
  Obrázek byl opraven.

 3. vala jaroslav napsal:

  mame doma belgidkeho ovřaka tervuen a jsme snim velice spokojeni,učil se lehce a posloucha na slovo.Mame ho velmi rádi a on nám to vrací s poslušnosti.

 4. Nora napsal:

  Mám doma 5 měsíční štěně bel. ovčáka tervuerena.Doporučuji ho všem.Je velmi aktivní,ale i poslušný.Miluje svou rodinu,k ostatním lidem je opatrnější,ale po delší době si zvykne.Je to milionový pes.

Zanechat komentář