Jack Russelův teriér

Jack Russelův teriér je velmi temperamentní, inteligentní, bystrý, přátelský, se smyslem pro humor, zvědavý, aktivní, neohrožený, vytrvalý, houževnatý a neúnavný pes. Někdy působí dojmem neřízené střely.

Anglický název plemena: Jack Russell Terrier

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Pes vyšlechtěný pro hon na lišku, lovecký pes.

Využití dnes: Společník, sportovní partner.

Průměrná délka života: 15 let

Hmotnost: 5 – 6 kg.

Výška v kohoutku: 25 – 30 cm.

Plemeno: FCI III. – Teriéři. Sekce 2 – Malí teriéři.

Oficiální zkratka v ČR: JRT

Číslo standardu: 345 (Velká Británie)

Jack Russelův teriér

Historie: Plemeno Jack Russell teriér získalo svůj název podle jména reverenda John (Jack) Russella, který položil základy jeho chovu. Pravděpodobně v roce 1818 si obstaral fenu teriéra jménem Trump. Trump pravděpodobně vypadala jako foxteriér, s výškou kolem 36 cm. Předpokládá se, že jí srst byla hustá a hrubá, bílé barvy se žlutými znaky a stala se zakladatelkou chovu Jack Russell teriérů. V chovu se Jack Russell zaměřil na lovecké využití, nikoli však na exteriér psa, z této oblasti trval pouze na tom, aby psi měli základní bílou barvu. Které plemena byly přesně zkřížené, nevíme, ale mluví se o greyhoundovi pro získání jemnější srsti, bíglů kvůli uším a buldoků, který měl plemeni dodat odvahu. Až do roku 1990, kdy bylo plemeno oficiálně uznáno Kennel Clubem a FCI však nelze hovořit o čistokrevném chovu.

Typy: Toto plemeno se vyskytuje ve třech variantách srsti: hladká, drsná a hrubá (tzv. broken).

Celkový vzhled: Jack Russelův teriér je pes obdélníkového rámce s pevnou kostrou a dobrým osvalením. Má plochou lebku pozvolna se zužující směrem k silným čelistem se zřetelným stopem. Oči jsou hluboko posazené, tmavé, mandlového tvaru. Nos musí být černý. Hrudní končetiny jsou rovné, pánevní končetiny silné a svalnaté, vzhledem k plecím vyvážené, při pohledu zezadu rovnoběžné. Pohybuje se přímo, volně a čile. Ocas nese vzpřímeně.

Srst a barva srsti: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.

Péče: Má citlivou pokožku, v létě je dobré používat opalovací krém. Jinak nevyžaduje zvláštní péči. Drápy se udržují krátké.

Povaha: Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý, inteligentní a bystrý, se smyslem pro humor.

Vztah k dětem: K dětem má tento pes přátelský a láskyplný vztah, je však nutné děti poučit, co si mohou k psovi dovolit a co ne. Kontakt psa s malými dětmi by měl být vždy pod dohledem dospělé osoby, protože Jack Russell teriér si nenechá líbit nešetrné zacházení. Vzhledem k tomu je tohle plemeno vhodnější pro děti až nad 6 let.

Výchova: Jeho výchova nemusí být pro začátečníka jednoduchá. Potřebuje pevnou ruku, dostatek pohybu a přiměřenou zábavu. Přístup k tomuto psovi musí být trpělivý, nenásilný a klidný, přesto velmi důsledný. Stoprocentní poslušnost od něj nelze očekávat, vyžaduje silnou motivaci a porozumění.

Držení: Ideálním ubytováním pro tohoto psa je kombinace pobytu v bytě s rodinou a možností výběhu na zahradě. Zahrada však musí být zajištěna tak, aby z ní pes nemohl utéci, pokud by u něj zvítězily jeho lovecké pudy, vystavil by se tak nebezpečí. Co nejčastější kontakt s lidmi je pro něj nutností. Pokud zůstane sám a nemá dostatek zábavy ve formě různých hraček, najde si sám zábavu.

Pracovní využití: Je to lovecký pes, dnes ho už na honech nevidět často. Využívá se jako honič nebo norník. Díky medializaci je dnes většinou chovaný jako společník.

Hlídací využití: Nevítaného návštěvníka vždy ohlásí hlasitým štěkotem, ale nelze jej považovat za pravého hlídače.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Jack Russelův teriér je temperamentní pejsek, který vyžaduje obrovské množstvo pohybu. Je v podstatě neunavitelný. Pokud je chován v byte, je nutné mu poskytnout možnost vyběhat se na každodenních dlouhých procházkách. Je ideálním společníkem na různé sporty, které mu poskytnou dostatek zábavy a pohybu.

Kynologie: Agility, aportování, frisbee, flyball, běh při kole.

Nejčastější nemoci: Luxace čéšky, hluchota, oční vady.

Zvláštnosti plemene: Vyskočí až do 5násobku své výšky a miluje hrabání. Slavní Jack Russell teriéři – Mailo ve filmu Maska. Eddie v televizním seriálu Frasier.

Příprava na výstavu: Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte jej stát ve výstavním postoji, perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.

Rady a doporučení: Je vhodnější pro zkušeného chovatele, nezkušeného dokážou přechytračit. Nejlepší je mu u aktivních lidí, kteří tráví hodně času pohybem nejlépe venku.

Výživa štěněte: Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Kompletní suché krmiva od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru.

Výživa dospělého psa: Strava v dospělém věku psa má vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Měla by být vybrána podle potřeb psa a podle jeho aktivit. Pohybově aktivnější pes potřebuje v potravě větší příjem energie, než pes, který se pohybuje málo.

Výživa starého psa: Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá již tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je třeba zvýšit příjem vitaminů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Je dobré psovi denní dávku rozdělit na několik menších dávek pro usnadnění trávení.

 • Dominika Markova

  ju takovy ho mozna budu mit

 • JRT Fan

  to ti chválím, máme 2:)))

 • Terkabogdanova

  Ráda bych ho měla 🙂 Mamka mi to zatím dovolila asi na 55%..Tak uvidím 🙂 Ale doufám že na Vánoce bude můj! 🙂

  • kata

   Jsem na tom úplně stejně:):)

 • Iva Ulmanova

  MÁME JRT,,Jmenuje se Kenny a je to náš miláček,,,hodný, učenlivý a mazlíček milujeme ho a keždému doporučuji

 • KlaraPosledni

  Máme fenečku je úžasná a v pátek jí necháme připustit!!! Je strašně klidná a rozumná!! Miluje děti a děti zase jí!!! Doporučuju toto plemeno!!!!

 • Michalsusicky

  v kolika měsících se začíná s různými povely??…

 • 1 Iq

  Jtr jsou úžasná zvířata. Máme tříletou absolutně pohodovou fenku. Měli jsme Dobrmana, NO a jako děti jezevčíka…na tohle plemeno nikdo nemá. Co se týče strašení, že ho nemusíte zvládnout: Je opravdu akční, ta naše je i skvělý hlídač a přizpůsobila se chodu rodiny…..DOPORUČUJI VŘELE všem

 • Máme 8.měsíčního pejska Barta,je to šikulka,čistotnej,miluje vodu-koupání,tenisáky a pet lahve,pořád aportuje a skáče,je to Náš miláček :))))))))))

  • Jéééé…mám 4letého Barta…a je to „pérko“ s míčkem v tlamě.:o) po počátečních nervech bych už neměnila…:o)

 • Cernysvetlo

  Jack Russell Terrier byl vyšlechtěn do stáje a k povozu proti krysám. Na lišku je příliž malý.

  • kaja

   jo jo mám ho u koní ve stáji. Mám fenečku a je božíí

 • Lucie Kubatova

  Dobry den chtela bych se zeptat budeme mit fenecku jrt a chtela bych vedet jak se chova k detem mam tri letou dceru a petiletyho kluka a oba jsou zivlove a zadnyho psa venku nenechaji na pokoji

  • markys

   Dobrý den, mám křižence JRT s bišonkem. Víc je JRT a můžu říct, že děti miluje je hodně hravý a dětem nic neudělá ba naopak děti vyhledává. Vše je ovšem o výchově jako u každého psa.

 • karol

  je to úžasné plemeno mám doma 6ti letou fenečku a je úžasná

 • Žaneta

  Mám taky JRT štěndo Míšu jsou mu 4měsíce, je to pěkný živel a lup, ale super parták k dětem a do rodiny, mám 5letou a 7měsíční dceru, mohu jen všem doporučit, jedním slovem ÚŽASNÝ a RODINNÝ HAFÍK :D:D:D

 • pejskařka

  Pouze JRT s průkazem původu je pravý JRT, jinak jsou to kříženci,kteří kolem Jacka ani neprošli! Mám JRT s PP, věděla jsem, co z nich vyroste. Je lepší si za pejska připlatit…Ta pořizovací cena stejně není nic ve srovnání s kvalitními granulemi, náklady za veterináře, možnými operacemi, atd. Buď psa s PP nebo skvělého kříženečka z útulku:-)

 • Terka Hladíková

  Dobrý den chtěla bych se zeptat chtěla bych tohoto pejska ale od sedmi do dvou sem ve škole myslíte že by mu stačila ta pozornost kterou mu budu dávat pak ? Po škole sním půjdupro sestru do školky tam a zpátky to sou dva kilometry naučím se sní a zbytek dne jsem věčnou venku běhám a sportuji a pak vždy chodím do parku takže bych sním tam mohla hrát frisbee a cvičit ho myslíte že mu tento pohyb stačí a co si myslíte o cvičáku
  PS : no nejsem úplně pokročilá měla jsem psa lae je to dávno jinak na psí sem přísnější ale hravá