Jack Russelův teriér

Jack Russelův teriér je velmi temperamentní, inteligentní, bystrý, přátelský, se smyslem pro humor, zvědavý, aktivní, neohrožený, vytrvalý, houževnatý a neúnavný pes. Někdy působí dojmem neřízené střely.

Anglický název plemena: Jack Russell Terrier

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Pes vyšlechtěný pro hon na lišku, lovecký pes.

Využití dnes: Společník, sportovní partner.

Průměrná délka života: 15 let

Hmotnost: 5 – 6 kg.

Výška v kohoutku: 25 – 30 cm.

Plemeno: FCI III. – Teriéři. Sekce 2 – Malí teriéři.

Oficiální zkratka v ČR: JRT

Číslo standardu: 345 (Velká Británie)

Jack Russelův teriér

Historie: Plemeno Jack Russell teriér získalo svůj název podle jména reverenda John (Jack) Russella, který položil základy jeho chovu. Pravděpodobně v roce 1818 si obstaral fenu teriéra jménem Trump. Trump pravděpodobně vypadala jako foxteriér, s výškou kolem 36 cm. Předpokládá se, že jí srst byla hustá a hrubá, bílé barvy se žlutými znaky a stala se zakladatelkou chovu Jack Russell teriérů. V chovu se Jack Russell zaměřil na lovecké využití, nikoli však na exteriér psa, z této oblasti trval pouze na tom, aby psi měli základní bílou barvu. Které plemena byly přesně zkřížené, nevíme, ale mluví se o greyhoundovi pro získání jemnější srsti, bíglů kvůli uším a buldoků, který měl plemeni dodat odvahu. Až do roku 1990, kdy bylo plemeno oficiálně uznáno Kennel Clubem a FCI však nelze hovořit o čistokrevném chovu.

Typy: Toto plemeno se vyskytuje ve třech variantách srsti: hladká, drsná a hrubá (tzv. broken).

Celkový vzhled: Jack Russelův teriér je pes obdélníkového rámce s pevnou kostrou a dobrým osvalením. Má plochou lebku pozvolna se zužující směrem k silným čelistem se zřetelným stopem. Oči jsou hluboko posazené, tmavé, mandlového tvaru. Nos musí být černý. Hrudní končetiny jsou rovné, pánevní končetiny silné a svalnaté, vzhledem k plecím vyvážené, při pohledu zezadu rovnoběžné. Pohybuje se přímo, volně a čile. Ocas nese vzpřímeně.

Srst a barva srsti: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.

Péče: Má citlivou pokožku, v létě je dobré používat opalovací krém. Jinak nevyžaduje zvláštní péči. Drápy se udržují krátké.

Povaha: Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý, inteligentní a bystrý, se smyslem pro humor.

Vztah k dětem: K dětem má tento pes přátelský a láskyplný vztah, je však nutné děti poučit, co si mohou k psovi dovolit a co ne. Kontakt psa s malými dětmi by měl být vždy pod dohledem dospělé osoby, protože Jack Russell teriér si nenechá líbit nešetrné zacházení. Vzhledem k tomu je tohle plemeno vhodnější pro děti až nad 6 let.

Výchova: Jeho výchova nemusí být pro začátečníka jednoduchá. Potřebuje pevnou ruku, dostatek pohybu a přiměřenou zábavu. Přístup k tomuto psovi musí být trpělivý, nenásilný a klidný, přesto velmi důsledný. Stoprocentní poslušnost od něj nelze očekávat, vyžaduje silnou motivaci a porozumění.

Držení: Ideálním ubytováním pro tohoto psa je kombinace pobytu v bytě s rodinou a možností výběhu na zahradě. Zahrada však musí být zajištěna tak, aby z ní pes nemohl utéci, pokud by u něj zvítězily jeho lovecké pudy, vystavil by se tak nebezpečí. Co nejčastější kontakt s lidmi je pro něj nutností. Pokud zůstane sám a nemá dostatek zábavy ve formě různých hraček, najde si sám zábavu.

Pracovní využití: Je to lovecký pes, dnes ho už na honech nevidět často. Využívá se jako honič nebo norník. Díky medializaci je dnes většinou chovaný jako společník.

Hlídací využití: Nevítaného návštěvníka vždy ohlásí hlasitým štěkotem, ale nelze jej považovat za pravého hlídače.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Jack Russelův teriér je temperamentní pejsek, který vyžaduje obrovské množstvo pohybu. Je v podstatě neunavitelný. Pokud je chován v byte, je nutné mu poskytnout možnost vyběhat se na každodenních dlouhých procházkách. Je ideálním společníkem na různé sporty, které mu poskytnou dostatek zábavy a pohybu.

Kynologie: Agility, aportování, frisbee, flyball, běh při kole.

Nejčastější nemoci: Luxace čéšky, hluchota, oční vady.

Zvláštnosti plemene: Vyskočí až do 5násobku své výšky a miluje hrabání. Slavní Jack Russell teriéři – Mailo ve filmu Maska. Eddie v televizním seriálu Frasier.

Příprava na výstavu: Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte jej stát ve výstavním postoji, perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.

Rady a doporučení: Je vhodnější pro zkušeného chovatele, nezkušeného dokážou přechytračit. Nejlepší je mu u aktivních lidí, kteří tráví hodně času pohybem nejlépe venku.

Výživa štěněte: Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Kompletní suché krmiva od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru.

Výživa dospělého psa: Strava v dospělém věku psa má vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Měla by být vybrána podle potřeb psa a podle jeho aktivit. Pohybově aktivnější pes potřebuje v potravě větší příjem energie, než pes, který se pohybuje málo.

Výživa starého psa: Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá již tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je třeba zvýšit příjem vitaminů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Je dobré psovi denní dávku rozdělit na několik menších dávek pro usnadnění trávení.

18 komentářů k “Jack Russelův teriér”

 1. Dominika Markova napsal:

  ju takovy ho mozna budu mit

 2. JRT Fan napsal:

  to ti chválím, máme 2:)))

 3. Terkabogdanova napsal:

  Ráda bych ho měla 🙂 Mamka mi to zatím dovolila asi na 55%..Tak uvidím 🙂 Ale doufám že na Vánoce bude můj! 🙂

 4. Iva Ulmanova napsal:

  MÁME JRT,,Jmenuje se Kenny a je to náš miláček,,,hodný, učenlivý a mazlíček milujeme ho a keždému doporučuji

 5. KlaraPosledni napsal:

  Máme fenečku je úžasná a v pátek jí necháme připustit!!! Je strašně klidná a rozumná!! Miluje děti a děti zase jí!!! Doporučuju toto plemeno!!!!

 6. Michalsusicky napsal:

  v kolika měsících se začíná s různými povely??…

 7. 1 Iq napsal:

  Jtr jsou úžasná zvířata. Máme tříletou absolutně pohodovou fenku. Měli jsme Dobrmana, NO a jako děti jezevčíka…na tohle plemeno nikdo nemá. Co se týče strašení, že ho nemusíte zvládnout: Je opravdu akční, ta naše je i skvělý hlídač a přizpůsobila se chodu rodiny…..DOPORUČUJI VŘELE všem

 8. Máme 8.měsíčního pejska Barta,je to šikulka,čistotnej,miluje vodu-koupání,tenisáky a pet lahve,pořád aportuje a skáče,je to Náš miláček :))))))))))

 9. Cernysvetlo napsal:

  Jack Russell Terrier byl vyšlechtěn do stáje a k povozu proti krysám. Na lišku je příliž malý.

 10. Lucie Kubatova napsal:

  Dobry den chtela bych se zeptat budeme mit fenecku jrt a chtela bych vedet jak se chova k detem mam tri letou dceru a petiletyho kluka a oba jsou zivlove a zadnyho psa venku nenechaji na pokoji

  • markys napsal:

   Dobrý den, mám křižence JRT s bišonkem. Víc je JRT a můžu říct, že děti miluje je hodně hravý a dětem nic neudělá ba naopak děti vyhledává. Vše je ovšem o výchově jako u každého psa.

 11. karol napsal:

  je to úžasné plemeno mám doma 6ti letou fenečku a je úžasná

 12. Žaneta napsal:

  Mám taky JRT štěndo Míšu jsou mu 4měsíce, je to pěkný živel a lup, ale super parták k dětem a do rodiny, mám 5letou a 7měsíční dceru, mohu jen všem doporučit, jedním slovem ÚŽASNÝ a RODINNÝ HAFÍK :D:D:D

 13. pejskařka napsal:

  Pouze JRT s průkazem původu je pravý JRT, jinak jsou to kříženci,kteří kolem Jacka ani neprošli! Mám JRT s PP, věděla jsem, co z nich vyroste. Je lepší si za pejska připlatit…Ta pořizovací cena stejně není nic ve srovnání s kvalitními granulemi, náklady za veterináře, možnými operacemi, atd. Buď psa s PP nebo skvělého kříženečka z útulku:-)

 14. Terka Hladíková napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat chtěla bych tohoto pejska ale od sedmi do dvou sem ve škole myslíte že by mu stačila ta pozornost kterou mu budu dávat pak ? Po škole sním půjdupro sestru do školky tam a zpátky to sou dva kilometry naučím se sní a zbytek dne jsem věčnou venku běhám a sportuji a pak vždy chodím do parku takže bych sním tam mohla hrát frisbee a cvičit ho myslíte že mu tento pohyb stačí a co si myslíte o cvičáku
  PS : no nejsem úplně pokročilá měla jsem psa lae je to dávno jinak na psí sem přísnější ale hravá

Zanechat komentář