Zlatý retrívr

Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, ale miluje i ostatní členy rodiny. Na člověka je silně fixován, proto nezájmem o něj velmi trpí. Pokud zůstává celý den sám, může dojít k poruchám chování. K cizím lidem se zlatý retrívr chová příjemně, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům.

Anglický název plemena: Golden Retriever

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Aportování zvěře.

Využití dnes: Společník, záchranářský a vodicí pes, canisterapie.

Průměrná délka života: 13 – 15 let.

Hmotnost: 27 – 36 kg.

Výška v kohoutku: Feny: 51 – 56 cm. Psi: 56 – 61 cm.

Plemeno: FCI VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi. Sekce 1 – Retrívři. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: GR

Číslo standardu: 111/ 29. 01. 1999 (Velká Británie)

Historie: O prapůvodu plemene koluje mnoho historek, ale jisté je, že původ všech plemen retrívra leží v Newfoundlandu. Zdejší psi byli vydatní pomocníci místním rybářům při lovu, kdy jim neúnavně pomáhali tahat lana lodí nebo vypadlé ryby ze sítí, a to i při velmi nepříznivém počasí. Proto britští námořníci přivezli několik těchto psů do Anglie. Čistokrevný chov tohoto plemene začíná v druhé polovině 19. století, kdy lord z Tweedmounthu zkřížil žlutosrstého wavy coated retrívra s fenou dnes již neexistujícího tweed water  španěla.  Z tohoto spojení vzešla čtyři štěňata. V následujících 20-ti letech byli tito psi kříženi nejen s dalšími Wavy-coated-retrívry a Tweed-water-španěly, ale také s irskými setry bladhoundy. Výsledkem byl otužilý, tvrdě pracující lovecký pes, který byl ochoten jít v jakémkoli počasí do vody pro zastřelenou zvěř. Jako plemeno byl zlatý retrívr uznán v roce 1913. V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981 a spolu s labradorským retrieverem patří k nejrozšířenějším formám retrieverů v ČR.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Zlatý retrívr je velký, statný pes symetrické postavy, vyrovnaného pohybu a laskavého výrazu. Hlavu a lebku má přirozeně vyváženou. Stop je dobře definovaný. Čenich je silný, široký a má nejlépe černý. Oči má tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavými očními linkami. Uši má střední velikosti, posazené přibližně do úrovně očí. Hruď i žebra má hluboké. Nohy má rovné, silné a svalnaté. Tlapky okrouhlé a jakoby kočičí. A ocas je dlouhý a je nesen v jedné linii se hřbetem.

Srst a barva srsti: Srst je hladká nebo mírně zvlněná, přiléhající s hustou nepromokavou podsadou. Na hrudi, zadních stranách končetin a na spodní straně ocasu vytváří bohaté prapory. Zbarvení srsti je v jakémkoli odstínu zlaté nebo krémové, nepřípustné je červené nebo mahagonové zbarvení srsti. Bílá barva je přípustná pouze v malé míře na hrudi. S přibývajícím věkem psa se může srst stávat světlejší. Také štěňata jsou světlejší, než budou v dospělosti. Podle uší štěněte je možné poznat, jak budou zbarvený v dospělosti.

Péče: Srst zlatého retrívra je třeba alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občas zastřihávat mezi prsty na tlapkách. Kartáč by měl mít kovové hroty zakončené kuličkami nebo kartáčem z pravých štětin. Nezapomínejte mu také kontrolovat uši a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou mimořádnou péči.

Povaha: Tento pes je dobře znám svou vyrovnanou, mírnou, přátelskou, uvolněnou, avšak odpovědnou povahou. Díky jeho značné inteligenci je poslušný, dobře ovladatelný a snadno cvičitelný pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Představuje ideální spojení sportovního a rodinného psa vhodného k dětem.

Vztah k dětem: Pro svou absolutně neagresivní, mimořádně přátelskou a trpělivou povahu je zlatý retrívr považován za jedno z nejvhodnějších plemen k dětem.

Výchova: Zlatý retrívr se vychovává poměrně snadno, protože je toto plemeno velice učenlivé. Velmi rychle a snadno zvládá výcvik poslušnosti. Pro jeho velmi citlivou povahu by nemělo používat při výcviku žádné násilí. Výcvik však musí být proveden důsledně s odměňováním pejska, pokud se mu povede nějaký kousek dle vašeho přání. Zlatého retrívra třeba každodenně cvičit, začít třeba od 14 týdnů.

Držení: Ustájení v kotci je pro zlatého retrívra krajně nevhodné, protože jeho citlivá povaha trpí nedostatkem kontaktu s rodinou a poruchy povahy jsou v tomto případě nevyhnutelné. Pes by měl bydlet s vámi v domě, kde by měl mít k dispozici vlastní, dostatečně velký pelíšek. Ten by měl být v bytě umístěn tak, aby v něm pes mohl nerušeně odpočívat, ale zároveň sledovat dění v rodině.

Pracovní využití: Záchranářští, lovečtí, slepečtí, asistenční psi pomáhající invalidním lidem, hledači výbušnin a drog.

Hlídací využití: Není vhodný jako hlídač – schází mu kousavost.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Zlatý retrívr potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek. Svou aktivitou jsou předurčeni pro spoustu činností. Obzvláště milují, pokud jim při tom házíte předměty či si s ním zahrajete na schovávanou. Protože tento pes miluje vodu, měl by chovatel dbát na jeho základní potřebu a jeho vášeň uspokojit.

Kynologie: Agility, aportování, flyball, dog trekking, coursing.

Nejčastější nemoci: Alergické reakce kůže, oční problémy.

Zvláštnosti plemene: Tento krásný, věrný, oddaný a spolehlivý pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován. Stále jsou bráni na lov jako přinašeči, protože jsou ochotni najít mrtvou nebo raněnou zvěř a nesníst ji. Zlatí retrívři patří medy největších jedlíků psího světa. Patří mezi nejméně štěkavá plemena a nezapáchá jim z úst.

Příprava na výstavu: Nejen, že je třeba naučit psa stát ve výstavním postoji, ale i úprava srsti by se měla stát součástí přípravy. Střih by se měl provést přibližně 2 týdny před výstavou, aby se srst scelila. V této době by se měl pes i okoupat, aby se srst stačila dostat do její přirozené podoby.

Rady a doporučení: Pokud jste velmi zaměstnaný člověk se sklonem k tvrdému drilu, prosím, nekupujte si toto plemeno, pes bude nešťastný a bude trpět vaší nepřítomností.

Výživa štěněte: Malí pejsci velice rychle rostou, a proto jejich nároky na kvalitní stravu jsou značné. Pokud štěně nedostane kvalitní krmivo, hrozí mu nejrůznější zdravotní komplikace.

Výživa dospělého psa: Pokud je váš pes pracovně vytížený, potřebuje krmivo se zvýšenou energetickou dávkou, aby byl stále v kondici a zdravý. Domácím mazlíčkem však stačí strava energeticky lehčí, jinak by mohly mít sklon k obezitě.

Výživa starého psa: : V pokročilém věku by měl pes přejít na speciální stravu pro seniory, obohacenou o minerály a vitamíny.

40 komentářů k “Zlatý retrívr”

 1. karina napsal:

  RETNIVR je velmi hodní pes a vhodni k detem

 2. lukas falhar napsal:

  je to jeden z nejlepších psů

 3. Mirek Škácha napsal:

  Už jsme na sklonku jeho života.14let.Je to nejhodnější pes co jsem měl.Ale tento můj šampion pomalu odchází do věčných lovišť … 🙁

 4. Obchod napsal:

  evo mas krasne prsa a pipinku pod si to rozdat v sexu. neco ktomu tvuj muz te podvadi

 5. Www Vivieenn napsal:

  poridi me si td zlateho retrivra stene holky do konce tydne ho mame uz se na nej moc tesime 🙂

  • sara napsal:

   je to nejhorší plemeno k dětem! našeho malého chlapce pokousal přímo do obličeje! nejlepší a nejvohdnější a nejinteligentnější plemeno k dětem je bordeauxska doga absolutně inteligentní a nekomfliktní děti miluje retrívr je uskákaný blázen chytá klacky pořád je má u huby člověk aby se bál jestli nás neporaní uštěkaný plemeno uskákaný bordeauxská doga štětá jen když se něco dělá velice inteligentní pes a co se týká dětí absolutně nejlepší!

   • Lucie Götzová napsal:

    Proboha, to snad nemyslíte vážně ? Vám bych do rukou psa v životě nesvěřila.

   • Radek napsal:

    tak jsi nikdy neměla retrívra a nebo ho neumíš vychovat.nikdy jsem s ním neměl problem…

   • Šárka Jiráková napsal:

    Vás někde potkat na ulici, tak bych Vám za takový komentář nafackovala!

   • Ivka napsal:

    my máme štěně zlatého retrívra absolutně nekonfliktní ! je to nejlepší pes ! takový řeči už nechci slyšet !!!!

   • Kubik napsal:

    Záleží jak byl vychován a jak s ním zacházeli chovatelé než jste si ho pořídili.

   • napsal:

    Mimochodem ! zlatý retrívr je přátelský neměla jste si ho pořídit. Bůch ví jak ho vychováváte

   • Dominika napsal:

    Chování psa je vždy vizitkou majitele..! Mám fenku ZL a nikdy nebyl problém, mírumilovnějšího psa jsem neviděla..Měla byste hledat chybu v sobě a až pak jinde.!!!!

   • marie napsal:

    já mám taky zlateho retrívra a je hodnej ale nemá trpělivost. já ho dostala když mu byly 3 roky a vím jen to že ten pes neuměl chodit na vodítku. mám ho u sebe už 5 let a mám 5 děti a jen na ně vrčí ale neublížil jim. a to jedno dítě je postižené a když jde k psovy tak ten uteče předním ale když má jídlo tak jsou spolu. jiného psa bych nechtěla k dětem.chyba bala ta u něj že měl panička magora a ubližoval mu. pes se jmenuje deny a tet mu bude 9 a chrání mě i děti před každým co zvedne hlas tak začne vrčet a jde předemě si sednout i když je to třeba muj přítel.

   • Vendula napsal:

    Vše je o výchově psa!!!Také záleží na společné výchově DÍTĚ-PES.Máme doma zlaťandu a tři kluky a nevyměnila bych ji za nic na světe.Klacky vám bude tahat pokud mu nedáte dostatek jiných možností k aportování(je to prostě přinašeč a má to v krvi).A skákání psa na lidi je taktéž o výchově psa.Od štěněte jsem trvala na tom,že nesmí skákat i když má radost z našeho příchodu.Kazili mi ji jenom cizí lidé,kteří si chtěli se štěňátkem pomazlit a plácali si na nohy.Stačilo upozornit a bylo.Chápu,že pokud máte špatnou zkušenost tak názor nezměníte.Ale chyba nikdy není jen na straně psa!!!!

   • Markéta Cibulská Vitovská napsal:

    tak to co píšete je holý nesmysl,toto plemeno je naopak nejvhodnější právě k dětem mluvím z vlastní zkušenosti a vám doporučuji si o tomto plemenu něco přečíst….pokud máte takového psa jak píšete tak jste pouze a jedině Vy výchovou zničila jednu psí duši.

 6. Nela Halfarova napsal:

  Zlatý retrievr je pes co mě nejvíce zaujal, ráda bych si ho pořídila, i když mamka z jeho výšky není zrovna nejšťastnější, ale myslím že roztomilé fotky ji umliuví. ☺:D:D☺ Je to určitě ten nejlepší pes na světě. Líbí se vám jméno pro Fenku Jenny-lee(Dženy lí)? A co třeba Pailot(Pajlot)? a Amy(ejmy)?

 7. Ana Kucerova napsal:

  ja mam doma 3 zlate retrívry je to radost ze je mam starat se o ne není nic narocné vyvenčit je musíte vyvenčit aspon 8 do tydne . mam psa lili starí 16 let windexy starí 12 a sendy bude mí koncem prazdnin stenatka a seny je 5 let urcite si necham dalsi stenata .protoze tyto psy jsou nejlepsí plemena jak k lidem tak detem a k jinym ostatniím zvíratum napr.kone ostatní psy kocky zelvy atd.

 8. Elina Freimanova napsal:

  nejlepsi pes co muze byt.Mam fenku,je ji 10let.

 9. Kristyna napsal:

  zlatíčko

 10. ivka15 napsal:

  prosim chtela bych vedet jestli se zlati retrivri musi opravdu trimovat dekuju za odpoved

 11. Honza9 napsal:

  pravda pravda je nej nej nej 😀

 12. monča napsal:

  užaný užasný užasný mám jednoho zlatého retrívra doma jmenuje se Dasty a je mu 6 měsíců. každou minutu něco dostavá, páč je strašně hodyný a poslušný a dělá vždy něco co opravdu chci. Je to můj miláček, ňufík no prostě je to moje zlato 😀 😛

 13. claire92 napsal:

  Do kdy lze připouštĕt pes k fence prosím?

 14. ada napsal:

  Chtěla bych si pořídit zlatého r.,ale je to lovecké plemeno a tak se bojím že bude v lese utíkat za zvěří.Nemáte s tím nějaké zkušenosti?

 15. Ilona napsal:

  můj 11ti letý syn si ho moc přeje. Bydlíme ale v bytě. Myslím, že máme dost času a nenergie na tohoto pejska, ale trochu se bojím, jestli nám nezdevastuje celý byt, stěny a podobně. Nejsem žádná panička, ale mám obavy s podrápané a špinavé zdi a podobně. Máte někdo zkušenosti?

  • Šárka napsal:

   Máme teď už 5letého retrívra, který vyrůstal 4 roky na zahradě. Poslední rok jsme se ale odstěhoval do města a žije s námi v bytě a vše je naprosto v pořádku. Když je sem musím zavírat do ložnice a obýváku, protože se rád často ustlal v posteli či na gauči, ale to jsme vyřešili. Má zde svůj velký pelíšek a je spokojen.

   • RENKA napsal:

    Můžu jenom potvrdit,naše Ketka žila 8 let u i v baráku,potom jsem se přestěhovala do malého bytu a neměly jsme žádný problém s adaptací.(jo postel a gauč taky vyzkoušela oni jsou takoví mazli)Je pravdou že ZR potřebují pohyb min.2×1/2až 1 hodinu a venčit minimálně co 4 hodiny i když vydrží i o hodně více(proč je trápit)!!Letos nám umřela a nakonec jsem si pořídila novou,,zlatušku,, Jessie jsou jí už 3 měsíce a nemáme žádný problém s devastací bytu.Hold kdo chce toto plemeno musí počítat s dlohodobou investicí citu i financí,což se mu vrátí na 100x 😀 😀

  • Jaroslav napsal:

   Vážená paní. Pořídit si psa na základě přání dítěte je stejná hloupost, jako Vaše obava o zařízení bytu. Doporučuji Vám pořídit synovi pejska ovšem na baterie. Ten Vás po synově opadnutí zájmu o pejska nebude ničím zaměstnávat a dopřejete tak šťastný život pejskovi, kde to se psy mysli dospěli lidé opravdu vážně.

 16. Prostě Já napsal:

  S rodinou si chceme pořídit štěňátko zlatého retrívra… Chceme ho dlouho a tak to konečně uskutečníme:3 Chtěla bych se zeptat jak moc snáší samotu? Max. By byl doma sám 4 hodiny. Vadilo by to moc?:( Předem děkuju za odpověď:)

  • Adéla Kobližková napsal:

   Psy ( obzvlášť zlatí retrivri ) jsou stejní jako lidé, skratka každý pes je jiný… jestli psa budete učit už od štěněte tam pak nebudete mít žádný problém

 17. Pavel napsal:

  nevíte, jak dlouho se dožívá kříženec zlatého retrívra a huskyho?

 18. Ladu napsal:

  ahoj, máme Zlatého retrívra 8 let a je to nejhodnější a nejkrásnější stvoření, které znám 🙂 je to náš člen rodiny a nedali bychom ho za nic na světě 🙂 Kdo přemýšlí, jestli si ho pořídí, tak tohle plemeno je správná volba 🙂

 19. Luci napsal:

  Prosím o radu….máme roční fenečku, ale bohužel poslední dva dny nad ránem kňučí, je umístěná venku, kde má boudu a kotec, nikdy toto před tím nebylo….Nevím čím to je

  • Adéla Kobližková napsal:

   Dobrý den, jestli ze mate psa v boude či kotci a knuci nejspíš to bude ze je nešťastná …. retrivri zejména zlatí potrebuju neustálou přítomnost svého pana …. a jestli ze fenecce je teprve jeden rok tak to znamená ze si vše uvědomila a opravdu je nešťastná … takhle ty psy trpí … jestli ze není pořad zavřena a je svami a mate ji třeba v boude či kotci na večer tak bych raději zasla ke svému veterinarivi …. muže mít třeba něco v takové nebo ji muže něco bolet ..

 20. Janka napsal:

  Chcem si kupit golden retriver a znami zverolekar mi poradil ze si mam najst ine plemeno lebo s tymto budem mat viac starosti ako radosti( kosti a klby problemove) je to pravda?

  • veronika napsal:

   pokuď si koupíte psa s PP a opravdu si prověříte předky štěňátka máte velkou pravděpodobnost, že pejsek bude mít dlouho zdravé klouby a kosti. Retrívři a labradoři obecně trpí na dysplazie kyčelního kloubu. Nicméně chov by vám měl zajistit, že problémy s klouby budou až ve stáří pejska, což je zcela běžné. Sama mám fenečku a má nádherné zdravé klouby a dělá nám radost. doporučuju obraťte se na poradce chovu v klubu retrívrů, poradí vám. a nebo na výstavě oslovte některého z chovatelů.

 21. Michal Tolog napsal:

  Zravim mam male stene cerneno krizeneho labradora a na temeni hlavi semu udelala boule.Prosim je to normalni prosim o radu.Dekuji

Zanechat komentář