Zimní sporty pro psy

Skijöring

Pes, popř. více psů, je oblečen do postroje, který je na speciálním lanu (viz níže) připevněn k pasu psovoda, ten jede na běžkách. Je důležitá dokonalá souhra mezi psem a psovodem a rovněž fyzická kondice sportovců na obou stranách vodítka. Na plemena určená k tomuto sportu se nepožadují nějaké zvláštní nároky. Pro tento sport se hodí každé plemeno, které můžeme používat i v lehkém zápřahu. Mimo tradičních severských plemen, jako je husky a malamut, se kupříkladu hodí i některá lovecká plemena. Povaha takového psa by měla být sebejistá, avšak nesmí být agresivní, to by mohlo způsobit jisté nepříjemnosti při závodech, pokud by se dostal pes do kontaktu se soupeřem. Je tedy zapotřebí, aby pes ovládal základní prvky poslušnosti a ovladatelnosti, které jsou potřebné k pohybu ve volné přírodě. S tréninkovou zátěží je možné začít však až po ukončení tělesného vývoje psa, abychom nedovyvinutou postavu psa nedeformovali. Co vše je zapotřebí k tomuto sportu? Stejně jako nejsou kladeny určité požadavky na psa, nejsou kladeny ani požadavky na vybavení. Používáme pomůcky stejné jako u bikejöringu (psovod na kole) či caniscrossu (psovod běžec). Velmi důležitý je dobře padnoucí postroj a tažné odpružené lano o délce cca 4 m. Psovod, běžkař neboli mašér musí mít kvalitní obuv, běžky správné velikosti a hole. Samotný trénink se musí předem rozplánovat podle vašich možností a schopností. Základní věcí je 100% ovladatelnost a poslušnost psa a výborně zvládnutá jízda mašéra na běžkách. Než začneme trénink se psem, měl by být pes dokonale vychován a vycvičen v zápřahu. Například při canicrossu se pes lépe ovládá a právě tento sport je výborný jako předvýchova právě pro skijöring. Často se používá k udržení kondice psa i psovoda v teplých měsících. Společným během se dosáhne důležité souhry na obou stranách, tedy mezi psem a mašérem. Naučíme se tak svého psa vnímat a předvídat jeho reakce. Příprava lyžařského vybavení je otázkou jakéhosi umu, který by měl mašér ovládat, jelikož musí předvídat vývoj počasí a povrch a vlastnosti terénu, na kterém se závod jede a tím volit i mazání svých skluznic, které velkou měrou přispívá k dobrým výsledkům. I když se nebudete věnovat tomuto sportu na profesionální úrovni, ale zůstanete pouze u víkendové projížďky zasněženou přírodou, je skijöring výborným vyžitím jak pro psa, tak i pro jeho psovoda.

Mushing (čti „mašing“)

Jízda se psím spřežením. Toto už je sport pro náročné, jde opravdu o celoživotní vášeň, ne jen o víkendové radovánky s rozdováděnou psí smečkou. K tomuto sportu se nejlépe hodí plemena sibiřský husky a aljašský malamut. Psovod se v této disciplíně honosí přízviskem mašér. Pokud ovšem nejsme profesionální mašér a pod střechou s námi nebydlí smečka severských plemen, nevěšme hlavu. Můžeme si vystačit s obdobou a to je navléci do postroje našeho pejska (předpokládá se větší velikost nežli pinč a jezevčík), nasednout do saní a vyrazit. Zde už musíme zvážit sami, jestli to náš čtyřnohý přítel zvládne, abychom ho úplně neodrovnali. Můžeme takto nechat povozit naši ratolest, pes i dítě z toho budou mít obrovskou radost.

Bezejmenné sporty

Existují i sporty, kterým nemusíme nutně říkat sport a které jsou vlastně čirou radostí ze zimy a sněhu. Co takhle koulovačka se psem? Chytání sněhových koulí do tlamy? Na to nepotřebujeme vůbec nic, jen rukavice a hurá do toho. A pokud je zima bez sněhu? Žádné drama, po několikadenním tuhém mrazu je náš rybník či nádrž jistě zamrzlý natolik, aby uvezl bruslaře i s pejskem. Vezměte psa na vodítko a už se nechte táhnout po ledě. Jen pozor, nikdy nepouštějte psa na led, pokud si nejste jisti, že je opravdu pevný. Těžko ho pak budete zachraňovat a to za to nestojí.

Závěrem ještě pro připomenutí stará dobrá pravidla pro zimní období:

  • po procházce s pejskem na prosoleném chodníku ihned po příchodu domů tlapky omyjte, můžete natřít i vazelínou
  • krátkosrstá plemena a zejména malí pejsci si zaslouží teplý obleček, aby neprochladli
  • pod -5°C nepobývejte s pejsky (kromě severských plemen) příliš dlouho venku, mohou nastydnout

Sportu a zimní radovánkám zdar!

Autorka: Klaryssa

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář