Jarní nebezpečí – piroplazmóza

Získej co možná nejvíce informací o tomto onemocnění, abys ochránil zdraví svého miláčka.

Za svého psa nesete odpovědnost, snažte se ho tedy chránit před různými druhy nebezpečí. Mezi nejvážnější hrozby pro psy patří těžká infekční onemocnění. Mnozí majitelé psů, jejichž miláčci prodělali piroplazmózu, vědí, jak těžce ji psi snášejí.
Piroplazmóza je onemocnění psů (a nejen jich), které je způsobeno jednoduchými jednobuněčnými organizmyzvanými piroplazmy. Nejčastěji napadají červené krvinky, což vede k anémii. V důsledku složitých biologických procesů vyvolává působení těchto piroplazem intoxikaci organizmu psa.

Prevence

Psi, kteří prodělali toto onmocnění, si proti němu imunitu většinou nevytvářejí. U nás již vakcína proti piroplazmóze existuje, ale pokud pes očkovaný není, je důležité ho co nejvíce ochránit před útoky klíšťat, která nemoc způsobují. Toho lze docílit velmisnadno. V dnešní době již existuje velké množství repelentů, které obsahují látky, co klíšťata odpuzují. Vyrábí se ve formě kapek (pipeta), sprejů ale také se jimi napouští psí obojky. Náš trh nabízí opravdu široký výběr těchto výrobků od různých firem. Mějte na paměti, že pečovat o zvíře musíte po celý rok, bez ohledu na roční období, a to s určitou pravidelností, uvedenou v ávodu ke každému přípravku. Chraňte svého mazlíčka a bude vám i vašim blízkým po dlouhá léta přinášet jen samou radost.

Symptomy, průběh nemoci

Inkubační doba piroplazmózy činí dva dny až dva týdny. Zvířeti stoupá tělesná teplota, je unavené, často polehává, může odmítat stravu a moč má červenohnědou barvu.Nemoc většinou probíhá rychle. Nemocné zvíře trpí anémií a intoxikací, vedoucí k následné smrti. Bez lékařské pomoci přežijí jen pouliční psi. Proto neodkládejte návštěvu veterináře již při prvních projevech nemoci! Čím dříve začnete s léčbou, tím větší šanci na uzdravení váš mazlíček má.

Infikování

Přenašeči piroplazmózy jsou klíšťata. Jsou aktivní převážně na jaře a na podzim. Útok klíšťat je však možný i v létě. Nebezpečí na vaše zvířátko číhá všude tam, kde může narazit na přenašeče. Z tohoto důvodu hrozí onemocnění především psům, se kterými chodí jejich majitelé do přírody. Těm ostatním, kteří se pohybují poblíž domu, přímé nebezpečí nehrozí. Podotýkám, že zdrojem infekce je pouze klíště, nemoc se nepřenáší z jednoho zvířete na druhé, proto není nutné držet nemocného psa v karanténě.

Léčba

Na léčbu piroplazmózy se použíají preparáty, které působí proti protozoálním infekcím. Tyto léky sice původcenemoci zničí, nemohou však pomoci organizmu psa zbavit se intoxikace a navíc mají celou řadu vedlejších účinků. Proto se doporučuje hlavní léčbu doplnit podpůrnou terapiíkterá povzbudí činnost vnitřních orgánů psa. Mohou to být solné roztoky, železo, vitamin B, ale také přípravky na podporu srdeční činnosti, jater a ledvin. Všechny tyto léky musí předepisovat veterinární lékař, který má informace o tom, jak nemoc u psa probíhá.

Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Dominik Vlach, veterinární lékař

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář