Pes v teple a čistotě

Měl by se pes v zimě oblékat? A jak se správně starat o jeho tlapky?

Vzhledem k tomu, že v tomto období už teploty klesají velmi nízko, je třeba před vycházkou myslet i na vaše mazlíčky. Jedná se především o malá krátkosrstá plemena, ale i dlouhosrsté psy, kteří byli v nedávné době u kadeřníka. Tito pejsci by měli být v chladném počasí vybaveni oblečkem, neboť náhlé přechody z tepla do zimy můžou psa oslabit. Psům, kteří žijí celoročně venku, je potřeba zvýšit krmnou dávku, nebo změnit výživu na krmivo s vyšším obsahem tuku. Pes si díky němu vytváří tukové zásoby, které mu poslouží v chladném prostředí jako tepelná izolace.

Podzimní línání – výměna srsti

Na podzim a na jaře se také setkáváme s línáním, neboli procesem obnovy srsti. Na zimu roste pejskům hustší podsada, která zase na jaře vypadá. Existují i výjimky, které nelínají vůbec (pudl, maltézský psík, český teriér, atd.), a také psi držení v bytě mohou línat jinak – v menší míře, ale celoročně. Důležité je psa pravidelně vyčesávat či trimovat.

Koupání v zimě

Venkovní špína, která se na pejsky v tomto období chytá, svádí páníčkyk tomu, aby psy často koupali. To ale není nutné. Za normálních okolností by se pes měl koupat v šamponu zpravidla 2x za rok, nebo v případě, že srst je nějak znečištěná. Častým koupáním se smývá kožní maz, který funguje jako ochrana pokožky. Kůže ztrácí elasticitu a schopnost přirozené obrany a je tak náchylnější k infekčním zánětům kůže. Když se vrátíte z vycházky a pes je špinavý, stačí pouze opláchnout psovi bříško a packy vlažnou vodou. Před celkovou koupelí by neměl pes být uřícený ani právě najezený. Po ní se musí důkladně vysušit a zůstat v teplé místnosti. Nejlépe je proto psa koupat večer, kdy už nebude vycházet ven. Pokud však musíte svého psa z jakéhokoliv důvodu koupat častěji, na trhu jsou i tzv. suché šampony.

Jak se dobře starat o psí tlapky?

Psí tlapky by se měly v zimních měsících vzhledem k nízkým teplotám a posoleným chodníkům mazat krémem – nejlépe speciální mastí pro psy, ale vhodná je i heřmánková indulona – před každou vycházkou. Krém funguje jako protektivum a psí pacičky pak venku netrpí. U psů, kterým prorůstá srst mezi prsty, je ideální ji vystříhat. Po návratu z procházky tlapky omyjeme vlažnou vodou, pečlivě je vysušte a znovu ošetřete výživnou nebo zklidňující mastí (může být i kvalitní sádlo). Pokud má pes na tlapce zranění, nebo i v případě, že chcete jeho tlapky chránit lépe, můžete použít speciální psí botičky. Je ale lepší na ně pejska zvykat od štěněcího věku.

Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Ivana Svobodová, pohotovostní veterinární lékař

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář