10 RAD, jak vychovat psa, aby z něj nebyla agresivní bestie

Chcete si pořídit psa a bojíte se, aby z něj nevyrostla agresivní nebezpečná bestie? Pak si pozorně přečtěte následující řádky, ve kterých vám poradíme, jak vašeho psa nezkazit výchovou.
Každý pes je jiný a každý se chová jinak. Pokud se pustíte do výcviku vašeho psa, připravte si velkou dávku trpělivosti a nějakou tu laskominu jako odměnu. A pamatujte si základní a důležité pravidlo: Pes se naučí skoro cokoliv, pokud bere výcvik jako hru.

1) Srozumitelnost povelů
Každý páníček má pocit, že jeho pes mu většinou všechno rozumí a chápe, co po něm páníček chce. Chyba. Pravděpodobně nejčastější chybou pejskařů jsou špatné povely. Když váš pes nebude chápat, co po něm chcete, nikdy to samozřejmě neudělá. Rozhodně nepomůže žádný trest. Je důležité, aby jste si doma řekli, jaké povely budete na vašeho psa používat a všichni je musíte striktně dodržovat. Stejné pravidlo platí i pro tón, kterým povel nebo pochvalu pronášíte. Pokud budete toto pravidlo dodržovat, váš pes nebude zmatený.

2) Buďte pozitivní
Váš pes vás musí bavit. Když začnete s cvičením vašeho psa, musíte všechno brát jako hru. A ta hra musí bavit i vás. Váš čtyřnohý společník totiž bezpečně pozná, že vás společná činnost nebaví a nebude tím pádem bavit ani jeho.

3) Pozor na tresty
O zbytečném trestání jsme psali už v prvním bodě. Někdy se samozřejmě třeba vašeho psa potrestat normálně. Ale pozor. Rozhodně to nepřehánějte. Je vždy lepší psa trestat ignorací nebo izolací než násilím. Pokud budete psa bít, začne se vás bát a můžete se dočkat jeho vzrůstající agresivity. Pes, který takto trpí dlouhodobě, může být pak pro své okolí nebezpečný. Agrese ze strachu je jedna z nejhorších. Rozhodně také pomůže, pokud budete vašeho psa od štěněte socializovat. Snáze si pak zvykne na společnost lidí i psů.

4) Opakování povelu
Jste s vaším pejskem venku a nedaří se vám ho přivolat? Povel „ke mně“ vůbec nefunguje? Tak raději netrapte sebe ani vašeho miláčka a začněte tento povel cvičit raději doma. Nebude tam mít tolik okolních vjemů a bude se na vás lépe soustředit.

5) Přivolání psa
K tréninku samotného povelu „ke mně“ je ideální použít dlouhý provaz nebo vodítko. Psa necháte odejít na délku provazu, pak ho přivolejte povelem „ke mně“ (nebo jiným, který používáte) a lehce zatáhněte za provaz. Tak, aby to pejsek cítil a dostal impuls k pohybu směrem k vám. Když se k vám nevydá, prostě si ho přitáhněte a opakujte povel. Několikerým opakováním už jistě pochopí, co po něm chcete.

6) Utíkání
Pokud vám váš pes utíká, důvodem bude pravděpodobně nedostatek pohybu a přemíra energie. Zamyslete se nad tím, jestli má vás pejsek dostatek pohybu a vyžití. Nechte ho běhat na volno, když je to možné. Vyberte ovšem bezpečné místo, kde nehrozí žádné nebezpečí (auta, vlaky, skály). V přírodě ale musíte dát pozor i na divokou zvěř, za kterou by se mohl pejsek díky svým loveckým pudům vydat.

7) Škemrání u stolu
Zde platí jednoduché pravidlo. Pes má jasně dané místo, kde dostává potravu a od stolu nesmí dostat ani kousek. Pokud u vašeho stolu žebrá, odstrčte ho a varujte ho důrazným „fuj“ nebo „nesmíš“ – podle toho, jaký povel používáte. Samozřejmě je důležité, aby psa od stolu nekrmil nikdo z domácnosti.

8) Štěkání
Štěká stále váš pes za dveřmi bytu nebo u plotu vaší zahrady. Není to nic neobvyklého, pouze chrání své teritorium před vetřelci. I štěkání se ale dá odnaučit. Je ovšem důležité dodržet jedno pravidlo. Vedoucí člen vaší smečky (ano, pokud má vaše rodina psa, jste smečka :-)), musí psovi štěkání zakázat důrazným opakováním povelu „fuj“, „nesmíš“, nebo jiného, který používáte. Je ale důležité, aby štěkání vašeho psa odnaučoval opravdu jen vůdce vaší smečky. Pokud se přidají ostatní a budou vůdcův pokyn opakovat, pes to bude brát jako výzvu k další hře a ve štěkání bude pokračovat.

9) Kousání do věcí
V tomto případě je důležité chytit psa takříkajíc přímo při činu. Pokud přijdete domů a najdete tam spoušť, ale pejsek v poklidu spí někde v rohu, netrestejte ho. Už si totiž nebude pamatovat za co trest je a ten tak nebude mít kýžený dopad. Ve chvíli, kdy vašeho psa chytíte přímo při činu, je na místě samozřejmě povel „fuj“ nebo „nesmíš“. Pokud pejsek přestane, nezapomeňte ho pořádně pochválit a odměnit. Musí vědět, že povel poslechl správně a příště se bude snažit.

10) Čurání
Tento problém trápí v začátcích mnoho pejskařů. Je to totiž problém hlavně štěňat, dospělí psi už většinou doma potřebu nevykonávají. Důvodem, proč se štěně doma počůrává i přesto, že má dostatek příležitostí se vyčůrat venku, může být i získávání pozornosti. Ovšem většinou je to u štěňat nepochopení toho, kam má chodit vykonávat svou potřebu. Existuje několik způsobů, jak pejska odnaučit čůrat na určité místo. Jednou metodou je dotáhnout ho k „loužičce“ a vymáchat mu v ní čumák. Pro pejska je to nepříjemné a bude se tomu chtít pro příště vyhnout. Někteří lidé ale tvrdí, že tato metoda nefunguje. Další možností je vzít noviny, loužičku s nimi utřít a počůrané noviny odneseme na místo, kam si přejeme, aby pejsek čural. Lepší ale bude ho naučit rovnou chodit čůrat ven.

Zdroj: tn.cz / hru

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář