Dieta pro psa při problémech s trávením

Trávicí problémy jsou jedny z nejčastějších problémů u psa. Patří sem nejen průjmové onemocnění, ale i opačný problém – zácpa. Oba zmiňované problémy jsou způsobeny nejčastěji dietní chybou, kterou ve většině způsobí sám chovatel svojí nepozorností, nevědomostí či nadměrnou láskou a neschopností něco odříci svému čtyřnohému kamarádovi. Svůj podíl mají i děti a příliš starostliví sousedé.

Problémy s trávením mohou způsobit i orgánové choroby, bakteriální či virová onemocnění, střevní paraziti, alergie na určité složky v potravě. Ojediněle může jít i o otravu.

Pokud dojde k tomuto problému, v první řadě se zamyslíme nad možnou příčinou vzniku těchto zažívacích problémů. Nechci podrobně rozepisovat jednotlivé příčiny, které mnohdy vyřešíme sami dietou, v některých případech však musíme navštívit veterinárního lékaře, neboť tyto problémy nelze podceňovat.

Nastiňme si, co můžeme my chovatelé v první fázi výskytu příznaků onemocnění udělat.

Prvním základním a osvědčeným úkonem je „nasadit“ psovi přísnou dietu. Průjmové onemocnění bývá většinou doprovázeno i zvracením, v první fázi obsahují zvratky natrávenou potravu, pak jen žaludeční šťávy. Dodržujeme, jak jsem již uvedla, přísnou dietu. Psovi nepodáváme nejlépe až 48 hodin žádnou potravu, velmi omezeně tekutiny. Z tekutin se doporučuje černý neslazený čaj, který psovi nechutná a proto pozře jen množství pro utlumení žízně. Pokud delší dobu pes čaj nechce přijímat, dáme mu malé množství převařené vody pokojové teploty. Malé dávky a často.

Nepodáváme žádné piškoty, suchary a jinou dietní potravu, neboť sliznice trávicího ústrojí potřebuje až 48 hodin na uklidnění, tedy bez kontaktu s potravou. Po této téměř hladovce jako první podáme mírně osolenou polévku z ovesných vloček nebo uvařenou rýži. Pokud se nedostaví následně zažívací problémy, můžeme dát psovi uvařené bílé maso nebo malou dávku masa ze psí konzervy.

Jestliže se nedostaví další průjem nebo zvracení, denní – ale dietní dávky pomalu zvyšujeme. Uvádí se, že za 7 -10 dnů se pes může začít krmit běžným pro něho zvyklým krmivem a již v obvyklých dávkách. Pokud jsme si vědomi, že průjem vznikl po podání jiného krmiva, než na jaké byl pes zvyklý, toto ihned vysadíme a krmíme již odzkoušeným.

Pokus i přes tuto dietu a úpravu stravy dojde k opětovným zažívacím problémům, je třeba navštívit veterinárního lékaře, který provede vyšetření psa, včetně laboratorního vyšetření trusu. I přes poměrnou finanční náročnost těchto vyšetření je výsledek velmi efektivní, neboť na základě těchto vyšetření lékař stanoví přesnou diagnózu.

Náš trh s krmivy pro psy je hojně zásoben i dietními krmivy při zažívacích problémech, a pokud nemáme čas psovi „vyvařovat“ dietní stravu, můžeme koupit již krmivo dietní s nízkým obsahem proteinů a tuků a vyšším obsahem hrubé vlákniny. Doporučuji podrobně prostudovat návod na krmení – některé krmivo se doporučuje namáčet a rovněž prostudovat dávkování. Kupujte krmivo osvědčených značek, nejlépe ve specializovaných prodejnách.

Zdroj: hafici.cz

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář