Nevhodné potraviny pro vaše mazlíčky

Chcete zjistit, zda svému psovi nedáváte špatné jídlo?

Lidé by si měli uvědomovat, že pes nemá stejné trávení jako člověk, a podle toho by mu měli přizpůsobit krmnou dávku, která by měla obsahovat 30% energie z bílkovin a asi 30 – 60% energie z tuků. Psi by neměli dostávat lidské potraviny s léčivými účinky. Jedná se například o česnek a cibuli, které lidé psům dávají místo prášků na odčervení. Jenže česnek i cibule obsahují sloučeniny síry, které u psů narušují buněčnou membránu červených krvinek, proto při jejich pravidelné konzumaci dochází u psů k zvracení, průjmům, hubnutí a anémií.

Dalšími potravinami, kterým by se psi měli vyhnout, jsou různé druhy ovoce (meruňky, švestky, třešně) kvůli vysokému obsahu sacharidů. Třešně a další zmiňované ovoce jsou nevhodné také z toho důvodu, že psi je mnohdy konzumují i s peckami.

Dalším poměrně častým přestupkem je krmení psa syrovým vejcem. To však v bílku obsahuje bílkovinu avidin, která s vitaminem H tvoří neúčinný komplex a při delší konzumaci vyvolává nedostatek biotinu v těle. Ten je zodpovědný hlavně za kvalitu srsti. Pokud byste tedy chtěli psovi dávat vejce, pouze žloutek!

Mléko je další potravinou, o které se vedou dlouhé debaty, jestli je pro psy vhodné nebo ne. Organizmus dospělých psů není enzymaticky vybaven na příjem mléka a reaguje průjmem. Ani tvaroh není vhodný z důvodu vysokého obsahu fosforu.

Mezi potraviny, které jsou velmi nebezpečné, patří čokoláda, čokoládové produkty a hrozinky. Hrozinky kvůli svému složení mohou u senzitivních psů vyvolat až akutní selhání ledvin. Čokoláda a čokoládové produkty obsahují alkaloidy (theobromin) a ty mohou u psů způsobit klinické příznaky otravy. Tyto alkaloidy mohou poškozovat centrální nervový systém a při konzumaci většího množství najednou mohou vyvolat až srdeční arytmii.

Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Jiří Poláček, veterinární lékař

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář