Kastrace jako prevence rakoviny

Kastrace je vhodným prostředkem jak předejít nechtěnému potomstvu, i způsobem, jak se bránit rakovině mléčných žláz a dělohy. Nejčastěji jsou rakovinou mléčných žláz postiženy feny, které trpí falešnou březostí. Při ní dochází v důsledku hormonálních změn k produkci mléka, může dojít až k zánětu. Takováto opakovaná aktivita mléčných žláz může vést až k nádorovému onemocnění.

Veterinární lékaři se tímto jevem bohužel setkávají mnohem častěji než dříve, a to i u mladých zvířat. Nejčastěji jsou postiženy feny, ovšem ani kočky nejsou výjimkou. Dalším častým problémem bývá zánět dělohy, který bývá opět často iniciován hormonální změnou. Proto je kastrace nejúčinnějším řešením, neboť jsou odstraněny hlavní příčiny obou těchto onemocnění- vaječníky, které produkují hormony.

Pokud nemáte zájem nechat svou fenu v budoucnu nakrýt, je vhodné fenu kastrovat mezi prvním a třetím háráním. Je ovšem lepší operovat i později, nežli vůbec. Kastraci nelze provést samozřejmě v době březosti a také měsíc před a po hárání.

Dalšími často kastrovanými zvířaty jsou například fretky nebo králíci. U fretek je kastrace často nutná z důvodů dlouhotrvající říje, při které se ve velké míře produkují samičí hormony estrogeny, což negativně ovlivňuje tvorbu krve a způsobuje i další zdravotní potíže.

Existují i jiná řešení, která nejsou vždy vhodná. Další možností jsou hormonální léky, které ovlivňují pohlavní cyklus. Ovšem časté aplikování těchto léků může způsobit řadu jiných potíží jako například cukrovku, ale právě i nádory mléčných žláz. Výsledně pak tento způsob léčby zvířeti ublíží mnohem více než kastrace.

Autorka: Aneta Kasanová
Zdroj: hafici.cz

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář