Když psa bolí nohy

Obecně jsou problémy a onemocnění kloubů a pohybového aparátu psa jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterinární ordinace. Týká se to hlavně větších plemen nad 20 kg a plemen temperamentních či pracovních (ohaři, němečtí ovčáci, dobrmani, rotvajleři, retrívři, atd). Důvody, proč psi mají problémy s klouby, jsou různé. Některé není chovatel schopen ovlivnit (vrozené a vývojové vady), některé naopak může sám do značné míry psovi, ať již přímo či nepřímo, způsobit. Stejně jako u lidí je největším nepřítelem kloubů vysoká hmotnost.

Obezita ničí klouby

Musíme brát v úvahu, že když pes, který by měl vážit 40 kg, přibere během pár měsíců například 5 kg, je to vzhledem k jeho celkové hmotnosti dvojnásobný procentuální nárůst hmotnosti, než když to porovnáme například s člověkem, který váží 80 kg a přibere 5 kg. Zátěž kloubů je pak daleko větší. Ze statistik vyplývá, že přibývá psů, jejichž hmotnost je vyšší než odpovídá příslušnému plemeni, a proto i onemocnění kloubů jsou statisticky častější. Výživa obecně hodně úzce souvisí s klouby a pohybovým aparátem, a to jaké pes bude mít klouby, můžeme částečně ovlivnit i podávaným krmením. Investice do krmení se časem vrátí v podobě úspor za léčbu nejrůznějších kloubních problémů v pozdějším věku.

Kvalitní krmivo je základ

Z krmiv doporučujeme super-prémiové značky, které obsahují minerály, vitamíny i látky podporující kloubní výživu, a není potřeba psovi během fáze růstu při krmení tímto krmivem podávat žádné doplňky. Pozitivní zkušenosti máme hlavně se značkami Hill´s, Royal Canin, Eukanuba, Purina ProPlan.

Pohyb s rozumem

Další způsob, jak předcházet kloubním problémům, je nepřehánět to s aktivitou štěněte do cca 12-16 měsíců, dokud není ukončen vývoj kostí, kloubů, šlach a vazů. Nadměrnou zátěží v raném věku můžete způsobit abnormální vývoj některých pohybových struktur a vyvolat různé kloubní problémy. Nadměrná zátěž (běh vedle kola) během prvního roku života u velkých plemen může zhoršit vývoj kyčelních kloubů a vyvolat problém zvaný dysplazie kyčelního kloubu, jehož význam je u velkých plemen za posledních 10 let fenomenální. Pokud se přece jen u vašeho psa nevyhnete problémům s klouby, co nejrychleji je řešte s veterinářem. Metod, jak to řešit, je celá řada. K dispozici jsou rozličné léky pro kloubní výživu i sofistikované chirurgické metody.

Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Jiří Poláček, veterinární lékař

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář