Není náš pes nemocný ?

nemocny-pesI pejsek může být čas od času nemocný.

Ovšem on sám vám neřekne, že mu není dobře. Jak lépe naslouchat psovi a jak poznat, že je na čase vyhledat veterináře?

Zdravý pes
Zdravý pejsek se bude chovat tak, jak jste zvyklí, že se chová. Trávíte-li se svým psím miláčkem dost času, znáte jeho návyky a jakmile je přestane dodržovat, je to pro vás znamení, že nemusí být vše v pořádku.
Zdravý pes se projevuje čilostí, pozorností a radostí ze života. Bez problémů žere, jeho chůze je normální a celkově je to zkrátka váš pejsek se svým obvyklým chováním.
Pes bez zdravotních obtíží by neměl nepříjemně zapáchat, mít jakékoliv výtoky, ať už z uší, očí, močové trubice či řitního otvoru.

Příznaky různých nemocí
Jakmile pes začne porušovat své každodenní činnosti, je třeba zbystřit a více si ho všímat. Už to, že ráno nevstane v obvyklou dobu, je zvláštní. Přidá-li se k tomu ještě odmítání potravy, pomalé pohyby a neochota si hrát či se účastnit nějakého dění kolem něho, může jít o příznak nějaké nemoci. Pokud jeho skleslost trvá dále než dva dny, neváhejte a vyhledejte veterináře.

Nejčastější nemoci pejsků
Pojďme se seznámit s nejčastějšími potížemi, které psi mívají:

– choroby močové trubice:

Pejskovi se obtížně močí, může mít v moči krev. Náznakem také je často neúměrná žízeň.
– poruchy trávení:

Projevují se zvracením. Ve zvratkách je někdy přítomná i krev. Objevit se mohou i průjmy či zácpa.
– vnitřní paraziti: Ti jsou často viditelné ve výkalech. Častý bývá i úbytek váhy, nadmuté břicho či krvavý průjem.
– choroby tlamy a zubů: Napoví vám velmi nepříjemný zápach z tlamy, nadměrné slinění a záněty dásní. Někdy mohou pejskům vypadávat i zuby.
– choroby krve a srdce:
Projevují se celkovou sníženou vitalitou, nechutí k pohybu, zesláblostí či suchým kašlem.

– choroby kostí a kloubů:
Poznáte je na chůzi pejska.
Ta je v tomto případě kulhavá. Postižené místo je také většinou bolestivé na dotek.

– poruchy dýchání:
Projevují se výtokem z nosu, kýcháním, ale i chrápáním a sípáním.

Pejsek však může mít řadu dalších obtíží. Nezdá-li se vám proto vše v pořádku, neváhejte a raději zavčasu vyhledejte pomoc odborníka.

 • Čau chcu se zerptat mam bigla mam ho jeden den a zdá se mi že není ve své kůži..pořád funí..nějak divně dýchá má horký čenicha někdy i kašle ..ale to má asi z vodítka bo moc tahá..prosím odpovězte někdo..

 • Jana

  Ahoj můj pes furd blinká své sliny takový sliz.potichu kňučí a třepe se ale doma je docela horko.co sním může být? prosím rychlou odpověď děkuji

 • Mirek

  Dobrý den, já jsem se chtěl zeptat jak to že můj pes peláší? Rasa je to kříženec jezevčík 🙁 mám strach je očkovaný 2 pro ti červům nevím co dal .. Prosím napište děkují

 • Renny

  Dobrý den. Můj pejsek (Asi jezevčík pinč (je to směska)) už asi dva dny je divný. Je mu 16 let ale ji i docela aktivní. Dneska nechtěl jít ven a leží v pelíšku a divně dýchá. Nevím co dělat, jestli se mám bát jestli umře. Prosím pomozte.

 • Simi

  Dobrý den prosím Vás poradíte mi? Vzala jsem si pejska z útulku 2 roky starého.Již 2 den mi zvrací po ránu žlutou tekutinu a k tomu se mi začal jakoby dusit, až mám pocit, že se uduší.
  Byla jsem na veterině a pes je prý v pořádku, ovšem já si to nemyslím, pan doktor mu jen poslechl srdce a řekl, že to dušení je zřejmě tím, že moc hltá.
  To je sice pravda, že jídlo neskutečně hltá, ale nemusím být doktor abych poznala, že s tím psem není něco v pořádku a že to není z hltání.