Pes v botách není pohádka

Nejen oblečky můžeme chránit svého psa hlavně v zimním počasí, ale dokonce mu můžeme pořídit nejen praktické, ale slušivé obutí. Pejsek v botách sice může u někoho budit úsměv, jenže sůl, která se používá jako posypový materiál na chodníky a silnice, může způsobit docela závažné zdravotní problémy každému pejskovi.

Botičky jako nutnost?

Je důležité si uvědomit, jak probíhají procházky v zimním období, kdy se na komunikace používá posypový materiál. Pokud chodíte psa venčit na místa, kde se s tím nesetká, asi není nutné mu nějaké botičky pořizovat. Ale u malých plemen bychom tuto možnost měli zvážit i v případě, že bude ťapkat jen ve sněhu nebo na námraze.

Pokud žijete ve městě, kde musíte svého pejska venčit na místech, kde se hlavně sůl používá, měl by každý majitel tuto možnost zvážit. Sůl totiž může hlavně polštářky na packách poškodit docela značně a to i přes to, že se snažíte o pravidelné sprchování po každé procházce.

Pravdou ovšem je, že i v letním parném počasí, kdy je asfalt rozehřátý, takovou ochranu pejsek přivítá.

Zdraví především

Před každou procházkou, pokud je to v zimě, byste měli svému pejskovi prohlédnout polštářky na tlapkách. Každé, byť malé oděrky, mohou psovi způsobit docela silnou a palčivou bolest, pokud se mu do nich dostane sůl z komunikace. Ovšem může se stát, že i když váš pejsek prochází pravidelnou vizuální kontrolou, než odejdete ven, nějakou tu oděrku přece jen přehlédnete.

Sůl se také drží v chlupech a dokáže způsobit docela vážné podráždění kůže. Čili na místě je i nějaký ten obleček, zvláště právě u psů malých.

Pokud pořídíte svému pejskovi nějaké to obutí, určitě mu tím velkou radost asi neuděláte, ale brzy si zvykne a zimní procházky tak nebudou ve znamení stresu a bolesti. Nejedná se tedy vždy jen o módní výstřelek, ale hlavně o ochranu, která vašemu psovi může hodně pomoci.

Botičky pro psy se také velmi dobře osvědčí v případě, že má váš pes poraněnou nohu a je nutné, aby rána byla chráněna.

Botičky pro psy jsou dnes běžně ke koupi ve specializovaných obchodech. Většinou je k dispozici i velký výběr, můžete tedy svému pejskovi koupit obutí skoro na míru.

Pravidelné ošetření

Po každé procházce venku byste měli psovi tlapky řádně omýt. Po vysušení ošetřit vhodným krémem, který zvláční polštářky. Jen otření zpravidla nestačí. Zaměřte se i na chlupy na tlapkách a na břiše a ocasu.

Tlapky pravidelně prohlížejte. Oděrky na polštářcích jsou totiž poměrně častým poraněním. Způsobují je kamínky, větvičky a další předměty. Je tedy více než pravděpodobné, že nějaké byť drobná zranění váš pejsek mít bude.

Je také dobré prostřihávat srst mezi prsty, kde se sůl drží nejlépe.

Botičky pro psy nejsou zas až tak velkou novinkou. Používají se ve psím spřežení a u závodů vícedenních mají majitelé dokonce několik párů botiček na výměnu. I když stále u někoho může na tváři vyvolat úsměv už jen představa oblečeného nebo obutého psa, je možné tak předejít často docela závažným zdravotním problémům u pejsků. Měl by na to myslet každý majitel, a to nejen v zimě.

Autorka: Naďa Kučerová
Zdroj: hafici.cz