S pejsky na cestě

Než se se psem vydáš na cestu do zahraničí, zjisti si vše potřebné!

1. Než se psem vyjedeme do zahraničí, následuje zdravotní prohlídka u veterináře 3 dny před odcestováním, čip a cestovní pas.

2. Jestliže pes nemá čip a cestovní pas, je možné, že budete ze země vykázáni, případně můžete dostat vysokou pokutu v závislosti na zemi, kde vás přistihnou.

3. V rámci EU platí jednotná pravidla pro cestování se zvířaty, ale mimo EU si každá země stanovuje své podmínky, které se musí splnit.

– Skandinávská země a Velká Británie, i přesto, že jsou v EU, si vyjednaly specifické podmínky pro přepravu zvířat. jelikož se v těchto zemích vůbec nebo velmi dlouho nevyskytla vzteklina, chtějí většinou společně s pasem a čipem i stanovení protilátek proti vzteklině.

4. Každá země mimo EU, tedy i arabské země, si stanovují individuální přepravní podmínky dle nákazové situace v dané zemi. Ty by vám měli sdělit na místní veterinární správě.

5. Pokud je pes při cestování neklidný nebo trpí nevolností, je vhodné mu podat léky na zklidnění. Existují prášky, které psa jenom zklidní, nebo léky které působí přímo proti nevolnosti, a výborně zabírají. Zvažte, co je pro fyzický i psychický stav psa lepší.

Všechny podmínky pro cestování se psy byste měli dohledat na webu státní veterinární správy.

Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Jiří Poláček, veterinární lékař

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář