Štěně s průkazem původu?

Když už jste si jistí, že si pořídíte psa, otázkou zůstává kde. Možností je více: útulek, inzerát, soused mající právě štěňata, chovatel atd. Pokud se rozhodnete pro útulek, pečlivě zvažte všechny možnosti. Proč se pes do útulku dostal? Zemřel mu majitel či má nepřijatelné vlastnosti? Pokud si pořídíte staršího pejska a víte, že s ním budete moci trávit celý den – budete mít možnost převýchovy takového psa (nadměrný štěkot, venčení doma..), pes vám vaší snahu mnohokrát oplatí a budete mít nejen kamaráda, ale také věrného společníka na celý život. Pokud si pořizujete štěně z útulku, podstupujete riziko, že neznáte rodiče štěněte – jak bude pes v dospělosti vypadat a jakou bude mít povahu se dozvíte až za rok či dva.

Jednou z nejobvyklejších možností je koupit psa na inzerát. A tady pozor! Moc dobře si uvědomte, že pokud koupíte štěně od množitele, budete ho tím vlastně podporovat. Takoví lidé často chovají více různých (a především módních) plemen v nevyhovujících podmínkách na dvorku nebo jen v malém kotci. Tito psy nemají průkaz původu (rodokmen, zkráceně PP) – chovatelé, kteří mají štěňata s PP jsou kontrolováni a nemohou si dovalit mít psy ve špatných podmínkách. Dalším aspektem je proč tato štěňata různých (až exotických plemen) PP nemají? Pro uchovnění psa nebo feny je totiž potřeba projít různé procedury, aby bylo možné mít od těchto psů štěňata. Rodiče mohou být příliš agresivní nebo mít bázlivou povahu, vrozenou vadu (jako je špatný skus, kýla, srdeční vady, špatné srůsty lebky, velká dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu a další pro každé plemeno specifické vady). Můžete si říct, že je tedy lepší pořídit si vesnického „voříška“ – bude zdravější a chytřejší. „Voříšek“ vypadá sice neurčitého plemene, ale většina takovýchto psů v ČR jsou potomci známých plemen se všemi k ním příslušejícími vadami. A pak zjistíte, že kříženec labradora s dalmatinem má dysplazii jakbysmet.

Narazíte taky na „chovatele“ nabízející štěňata bez PP po rodičích s PP… co z toho kouká? Chovná fena může mít za rok pouze jeden vrh a to do stáří osmi let. Jak si přilepšit k rozpočtu? No jednoduše, nechám fenu připustit co to jde, bez ohledu na její psychickou a fyzickou kondici a zdraví. Štěňata nedostanou PP, ale určitě se najde nějaký kupec…

Jak vypadá nejlepší řešení? Podporujte (tím, že si od nich koupíte štěně) pouze seriózní chovatele. Navštivte jich pár a udělejte si obrázek. Seriózní chovatel vám ukáže rodiče i štěňata, odpoví vám na vaše otázky a vyptá se na podmínky k chovu budoucího psa. Prodává štěňátka dobře naplánovaných vrhů, někde si musíte štěňátko zamluvit předem (není to žádný velkochov). Psi jsou chováni v čistotě, štěňátka jsou zvyklá na lidské pohlazení, jsou voňavá a bez parazitů. Malá plemena se odchovávají v bytě (ne v kleci o velikosti m2), velká na zahrádce s možným přístupem do domu (ne stále zavřená v kotci). Uvědomte si, že cena štěněte je většinou dána možnými úspěchy na výstavě a výstavními oceněními rodičů. Vždyť pouze přihlásit psa na jednu výstavu je velmi drahá záležitost (350-600Kč) a to nepočítám benzín a čas. Pokud nemáte takovéto ambice, chovatel vám rád doporučí méně nadějné štěňátko, které ale bude typickým představitelem plemene a budete vědět přesně, jak bude v dospělosti vypadat a jakou bude mít s největší pravděpodobností povahu. Pokud bude mít štěňátko nějakou vadu (např. špatný skus) upozorní vás na to předem a kupní cena bude nižší. Bude mít o odchovaná štěňátka starost a požádá vás o možnost návštěvy (aby zjistil, že se štěňátka mají dobře).

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář