Tvůj nejlepší kamarád

Vybrat si štěně se zdá snadné! Každé je tak roztomilé a legrační. Co ale až vyroste? Výběr rasy je nutné opravdu důkladně zvážit.

Velikost

Pokud jde o velikost psa, musíte vědět, proč si psa pořizujete. Jako lovce, hlídače, ochranáře nebo přítele rodiny? Malé okrasné rasy se nejlépe hodí do malých bytů, můžete s nimi chodit nakupovat, cestovat a pokud jsou v tašce, nemusíte za ně platit jízdné. Velcí psi svým vzhledem vzbuzují kolem sebe úctu, jsou nejlepšími ochranáři a společníky na procházkách a při sportu.  Potřebují ale velký prostor a jsou náročnější také co se týká pohybových aktivit.

Temperament

Vždy je nutné vzít v úvahu také temperament budoucího mazlíčka. Psy s energickou povahou můžeme nejčastěji nalézt ve skupině loveckých či služebních plemen. V rodině s dětmi by neměl žít pes bojácný, neklidný, příliš citlivý na hluk a bolest. Psa je třeba naučit rpělivosti, poslušnosti, touze nejen hrát si se svým pánem, ale také ho chránit.

Srst

Psi s dlouhou nebo středně dlouhou srstí se dobře cítí v kotci, ale v době línání potřebují pravidelnou péči. Krátkosrsté psy je nutné chovat v bytě nebo ve speciálně upravených vyhřívaných kotcích, zvláště v zimě. Z hlediska udržení čistoty v bytě jsou velmi praktičtí psi s hrubou srstí – nelínají, jsou prakticky bez zápachua téměř se nezašpiní. Vytrhávání jejich odumřelé srsti (trimování) od majitele vyžaduje zručnost a trpělivost. Nejméně nároční při péči o srst jsou psi holí – naháči. Odpadá zde sice péče o chlupy, ale psa zase musíte chránit před chladem a slunečními paprsky.

Zdroj: můjpes
Autor: Mgr. Magda Šimečková, instruktor – cvičitel

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář